Assos Ne Yenir Ne İçilir

Assos’ta, en yaygın tüketilen ve bölgeye gelindiğinde en çok ilgi gösterilen yiyecekler balık ve diğer deniz mahsulleri. Sabah erken saatlerde balıkçıların getirdikleri taze balıklar, Assos limanı çevresinde bulunan restoranların baş yemekleri. Assos'un favori yemekleri vahşi deniz çipurası, defne yapraklı şiş balığı ve kalamar.

Assos'un favori yemekleri vahşi deniz çipurasının tadına bakabilirsiniz.

Plajın üstünde ve yanında bulunan kafelerde fast food satan yerler de bulunuyor. Sahilde satılan kaymaklı özel dondurması bulunan waffle çeşidi ise Assos’a ait bir tat. Sokakağzı sahilinde mantıcı, pizzacı ve çeşitli çay bahçeleri yer alıyor. Genel olarak restoranlardaki fiyatlar uygun ve hizmetleri de iyi.

Assos'ta liman ve çevresindeki lokantaların pek çoğu deniz ürünleri konusunda uzman. Kalamar, karides gibi deniz ürünlerinin yanı sıra, ızgara balığın da tadı bir başka. Lokantalar çoğunlukla otel ve pansiyonlara bağlı olarak işletiliyor. Fiyatlar güneydeki turistik merkezlerle hemen hemen aynı oranda.

Kalamar, karides gibi deniz ürünlerinin yanı sıra, ızgara balığın da tadı bir başka.

Assos'un deniz ürünleri dışında da spesiyalleri mevcut. Zeytinlikler nedeniyle halis zeytinyağı ve bu zeytinyağıyla pişirilen yemekler revaçta. Peynir helvası, yoğurt, ayran, tereyağı, beyaz peynir, kaşar peyniri gibi süt ürünleri gerçekten ayrıcalıklı. Assos'un yerel zeytinyağı ile pişen ev baklavasını ve Behramköy"ün gözlemesini denemelisiniz.