Balnet
Puan
Değerlendirme
Olanak
Tip

Aydın Engelli Dostu Oteller

Yükleniyor..
Aydın'da kriterlerinize uyan 5 tesis bulundu.

Aydın Engelli Dostu Oteller Hakkında

Batıda Ege Denizi, doğuda Denizli, kuzeyde İzmir ve Manisa, güneyde Muğla ile komşu olan Aydın; konumu sayesinde tarih boyunca adından çok sık söz ettirmiş şehirlerden biridir. Önceleri “Tralleis” olarak anılan şehir, şimdilerde kendinden “efeler diyarı” olarak söz ettirmektedir. Coğrafi konumu, sahip olduğu iklim ve toprak yapısı sayesinde her mevsim tarım yapılabilen nadir şehirlerden biri olduğundan bölgedeki geçim kaynaklarından biri de tarımcılıktır. İncir, kestane, yer fıstığı, zeytin, bamya, enginar ve daha birçoğu… Bu çeşitlilik sayesinde şehrin sanayisinin de tarımla doğru orantılı olarak geliştiği görülmektedir çünkü şehrin birçok yerinde zeytinyağı üretim tesisi, kuru meyve işleme tesisi gibi sanayi kuruluşları ile karşılaşmak mümkündür. Bu tarımsal çeşitlilikten Aydın mutfağı da nasibini almıştır ve şehir, adı ile anılan pek çok özgün, yerel lezzete sahiptir. 

Engelli Dostu Otel Nedir?

Tatilden maksimum verim alabilme durumu, kişinin temel ihtiyaçlarının ve beklentilerinin karşılanması ile orantılıdır ancak günümüzde çoğu otel engelli bireylerin ihtiyaç ve beklentilerini göz ardı etmektedir. Bu konuda yaşanan mağduriyetlere bir çözüm olarak ortaya çıkan “engelli dostu otel” konsepti engelli bireylerin ihtiyaç ve beklentilerine göre dizayn edilmiş odalara ve eğlenme alanlarına sahip olduğundan kalabalık yapılan tatillerde, eğer grupta engelli bir birey varsa o da herkes kadar verim alabilmektedir tatilinden.

Yazıda konu edilen Aydın engelli dostu oteller de bu farkındalığa sessiz kalmamış ve otel işletmecileri kendilerini bu konuda oldukça geliştirmiştir.  Engelli dostu otellerde asansörlerin tasarımına kadar her şey engelli bireylerin de kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Bunun dışında otelde bulunan ücretli veya ücretsiz aktiviteler de engelli bireylerin sosyalleşmesi adına önemli rol oynamaktadır. 

Aydın Engelli Dostu Otel Farkı

Aydın; gerek halkının samimi ve içten duruşu, gerekse bugüne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması sebebi ile farklılıklara saygı duyulan bir şehirdir. Şehir, bir turizm merkezi olduğundan her yıl pek çok farklı insanla karşılaşan Aydın halkı bu farklılıkları yadırgamak yerine saygı duyup iç içe yaşamaktadır. Aydın otel işletmecileri ise bu düşünceyle şehre tatile gelen engelli bireylere daha rahat ve konforlu bir ortam sunabilmek adına çok çalışmış ve şehirde bulunan pek çok otel engelli dostu otel haline gelmiştir.

Üstelik Aydın engelli dostu oteller ile normal oteller arasında –engelli dostu otellerin daha çok imkâna sahip olmasına rağmen- pek fiyat farkı bulunmamaktadır. Otel fiyatları genelde merkeze veya denize yakınlığına göre değişmektedir. Aydın engelli dostu oteller, engelli misafirleri ile diğer misafirler arasındaki farkı ortadan kaldırabilmek adına pek çok ücretli veya ücretsiz aktivite imkânına sahiptir. Bu aktivitelerle engelli bireylerin sosyalleşmelerini ve toplumun bir parçası olduklarını hissetmelerini sağlamayı hedefleyen Aydın engelli dostu oteller, misafirlerine sunduğu imkânları geliştirerek her yıl yerli veya yabancı pek çok kişiye kapılarını açmaktadır.