Balnet

Ildır Çeşme tarihi yapısını muhafaza eden eski bir balıkçı köyü. Halkının genel geçim kaynağı balıkçılık olan İzmir Ildır’a son yıllarda turizm etkili olmaya başlamış. Önceden İzmir Çeşme Ildır köyü olarak geçen adı büyükşehir kanunu ile artık İzmir Çeşme Ildır mahallesi olarak anılmaktadır. Bu nedenle İzmir Ildır köyüne için iki tanımlamada doğru kabul edilmektedir.

Bölgede turizm etkili olmaya başlayın İzmir Çeşme Ildır pansiyon konusunda gelişmeye başlamıştır. Yine halk tarafından Çeşme Ildır kiralık yazlık bulabileceğiniz bir konuma da getirilmiştir. Çeşme Ildır pansiyon fiyatları makul seviyede olup orta halli bir tatili garanti etmektedir.

Tarihi adı Erythrai olarak geçen Ildır köy halkı tarafından ve yakın çevrede Ildırı olarakta telaffuz edilmektedir. Yine aynı bölgeye Kızılkent de denildiğini duyabilirsiniz. Bölgenin kırmızımsı bir toprak yapısına sahip olmasından bu ismin verildiği tahmin edilmekte.

Ildır İzmir sadece yaz tatili amaçlı değil normal zamanlarda da tarihi geziler için tercih edilebilir bir bölgedir. Ildır pansiyonları buraya sadece gezi geldiğinizde kısa dönem konaklama için yeterli olacaktır. İlkbahar dönemi gezi için harika bir zaman dilimidir. İlkbahar mevsiminde hem bölgenin tarihi alanlarını gezip hem de harika bitkilerinden istifade edebilirsiniz.

Ildır Gezilecek Yerler

Erythrai arkeolojik ören yeri gezmeniz için tavsiye edebileceğimiz yerlerden. Erythrai Arkeolojik bölgesindeki antik tiyatroyu ve Athena tapınağı ve eski yerleşime ait surları  ve Heroon antik mezarı burada uğramanız gereken tarihi alanlardır. Tarih meraklıları için incelenecek alanlar bir hayli fazla. Aynı zamanda fotoğraf tutkunlarının da istifade edeceği çok sayıda fotoğraflık malzeme çıkacağı bir yer.

Çeşme Ildır kamp alanları doğa içerisinde veya deniz kıyısında kamp yapmak için bir alternatif olmaktadır. Gezi amacı taşıyan maceracı biriyseniz buradaki kamp alanlarından yararlanabilirsiniz. 

Çeşme Ildır gezilecek yerler açısından birçok seçeneğe sahiptir. Bir gününüzü doğa tarihi alanlara bir gününüzü köy içerisinde ve deniz kıyısında geçirirken aynı zamanda sahil kenarları ve sokaklardaki standlardan bölgeye ait bitkisel ürünler ve birbirinden lezzetli reçeller satın alabilirsiniz. Özellikle bölgenin enginarı ve enginar ile yapılan yemekleri ve reçelleri meşhurdur. Normalde yaz dışında kalan zamanlarda yer sıkıntısı yaşama ihtimaliniz olmasa da rezervasyon yaptırarak gelmeniz uygun olacaktır.

Balıksever biriyseniz buranın deniz ürünlerinden satın alıp pansiyonunuzda veya kiraladığınız yazlığınızda kendiniz pişirip yiyebilirsiniz. Ben uğraşamam derseniz bir çok kıyı balık lokantasında aynı lezzetleri usta ellerden tatmanız mümkün. Balık olarak çipura mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden. Ayrıca limon, zeytin ve enginar tatmadan ve almadan buradan gitmemenizi tavsiye ederiz.

Ildır Plajı

Çeşme Ildır plajı yüzmek için yakın noktalardandır. Genelde yerel halk bu bölgelerde denize girmekte. Ancak gelen turistler hem doğal güzellikler hem de dalgasız temiz denizlerde yüzmek için teknelerle karşı adalara gitmekteler. Size de tavsiyemiz mutlaka bir gün içinde olsa adalara gitmeniz. Adalarda alışveriş yapabileceğiniz yerler bulunmuyor bu nedenle yiyecek ve içeceklerini yanınızda götürmeniz iyi olur. Belki ileriki zamanlarda alışveriş için mekanlar açılabilir ancak siz yine de sorup öğrenmeden geçmeyin deriz.