Burhaniye Ören

Ören, ödüllü plajıyla birlikte asırlık meşe ağaçlarının koruma altına alındığı özel bir tatil beldesi. Temiz suyu ve ince kumu ile ünlenen Ören plajı, 2000 yılında bu ününü mavi bayrak ödülüyle tescillemiş durumda.

1,5 km. boyunca yay gibi kıvrılan, altın kumlu Ören plajı genişliğiyle de Türkiye’nin en dikkat çekici plajlarından biri. Belde, aynı zamanda denize, kuma ve güneşe endekslenmiş günümüz kıyı yerleşim yerlerine göre doğanın da bozulmadığı ender sahil şeritlerinden biri.

Ören Plajı

Geniş ve doğal kumlu Ören plajı serinleyip, güneşlenmek kadar plaj voleybolu başta olmak üzere pek çok aktivite için de oldukça uygun bir alan. 

Ören’in en az kumsalları kadar değerli olan doğal bitki örtüsü de sit alanı sayıldığından koruma altına alınmış. Beldenin doğal zenginlikleriyle uyumlu olarak Ören Meydanı da özellikle sedir, fıstık çamı ve palamut meşesi gibi anıt ağaçlar ile dikkati çekiyor.

Altınoluk’la birlikte Burhaniye - Ören, Kazdağları ve Madra Dağları'nın arasındaki konumundan dolayı dünyanın oksijen bakımından en zengin alanları içinde sayılıyor. 

Ören İskele Mahallesi

Ören'in merkezinde Edremit'e ismini veren Adramytteion Antik Kenti'nin kalıntıları da sergilenmekte. Bölgede daha pek çok antik kalıntı olduğu düşünülse de yerleşim yerlerinden dolayı kazı çalışmaları yapılamıyor.