Balnet

Çandarlı

Çok eski bir yerleşim yeri olan Çandarlı, İzmir ilimizin Dikili ilçesine bağlı bir mahalledir. Bölgeye adını veren Çandarlı Kalesi buradaki en dikkat çekici yapılardan birisidir. Cenevizliler döneminde yapıldığı bilinen kale dönemin güvenlik merkezlerinden birisi olmuştur. Daha sonra Osmanlı egemenliğine geçen kale Osmanlı Sadrazamı Halil Paşa tarafından bu günkü haline getirilmiştir.

Eski adı Pitane olan bölge muhteşem doğası ve denizi ile turizm açısından talep gören yerlerden birisidir. Yurtdışı turist sayısı çok fazla olmayıp genelde  hafta sonları günübirlik olarak yakın bölgedeki tatilciler tarafından talep görmekle birlikte yaz boyunca İstanbul ve yakın çevre illerden gelen tatilcileri ağırlamaktadır.

Çandarlı Körfezi 

Çandarlı Körfezi 25 km uzunluğunda, 20 km genişliğinde olan ve Kuzeyde Kemikli Burnu ile Güneyde Aslan Burnu arasında yer alan bir körfezdir. Çandarlı Körfezi Çandarlı, Şakran, Aliağa ve Foça yerleşim birimlerini kapsamaktadır.

Çandarlı Körfezi Nerede?

İzmir’in Kuzeyinde kalan körfez Dikili İlçesinin Güneyinde bulunmaktadır. Kuzeyi Çandarlı ve Güneyi Aliağa olmak üzere körfezin giriş kapısı sayılabilir.

Çandarlı Nereye Bağlı?

Çandarlı İzmir ili Dikili ilçesine bağlı bir mahalledir. 

Çandarlı Dikili’ye 20 km mesafede olup gün içerisinde düzenli ulaşım seferleri bulunmaktadır. İzmirden gelecekler için yolculuk yaklaşık bir buçuk saat civarında sürmekte olup, otobüsle gelecekseniz doğrudan şehir içi ulaşım araçları ile gelebilirsiniz. İzmir içinden İZBAN kullananlar için Aliağa’da indikten sonra otobüsle Çandarlı’ya ulaşmanız mümkün.

Uçakla gelmek isterseniz Adnan Menderes Havaalanı 120 km mesafede olup araç kiralayarak veya otobüsle İzmir Çandarlı'ya ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan kendi aracınızla gelecekseniz otoyoldan Bursa - Balıkesir - Soma - Bergama üzerinden gelebilirsiniz.

Çandarlı'ya nasıl gidileceği hakkında ki daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz..

Çandarlı Nasıl Bir Yer?

Çandarlı temiz havası ve denizi ile sakin ve huzurlu bir tatil beldesi. Denize doğru bir uzantı olarak konumlanan Çandarlı’nın her sokağı denize çıkan çok şirin bir bölge. Özellikle ailenizle birlikte güvenle tatil yapabileceğiniz bir yer. Çandarlı limanı nerede diye merak edenler için hemen merkezde Çandarlı Kalesi’ne komşu Çandarlı limanı bölgeye deniz yolu ile ulaşmanıza olanak sağlayan bir liman. Daha çok küçük tekneler ve yatların ziyaret ettiği bu liman ve çevresi görülmeye değer.

Çandarlı denizi nasıl?

Çandarlı denizi yaz sıcağından bunalanlar için tam serinletici özellikte. Ilık deniz arayanlar için Çandarlı deniz suyu sıcaklığı Temmuz ayında uygun olabilir, bunun dışında genelde serin bir suyu var. Ani derinleşmeyen temiz bir denizi var. Bölgede birçok koy bulunduğundan isteğinize göre yüzebileceğiniz bir plaj mutlaka bulursunuz.

Çandarlı plajları ve denize girilecek yerler

Çandarlı plajları tüm Dikili plajları gibi temiz denizleri ile mavi bayrak adayı plajlardır. Hemen merkezde Kaleönü ve Çandarlı plajları hem temizlik hem de yakınlık olarak idealdir. Konaklama merkezlerine yakınlığı ile tercih edilmekte olan bu plajların bir bölümü oteller tarafından işletilirken bir bölümü belediye tarafından işletilen halk plajıdır. Eğer bu plajlar isteğinize uymazsa hemen yakın bölge olan Bademli plajlarına gidebilirsiniz.

Çandarlı Nerede Kalınır?

Bölgedeki konaklama tiplerine bakıldığında Dikili Çandarlı kiralık yazlık konusunda öne çıkmakta. Çandarlı pansiyon ve Çandarlı otelleri sayıca az olmakla birlikte iyi bir tatil beklentinizi karşılayacak düzeydedir. Konaklama ihtiyacınıza bir alternatif Çandarlı apart konaklaması olabilir. Çandarlı apartları ailenizle ekonomik tatil yapabileceğiniz seçenekler arasında. Ekonomik ve maceralı bir tatil yaşamak için Çandarlı kamp yerleri uygun bir alternatif olabilir. Bölgede doğayla bütünleşebileceğiniz ve hizmetleri ile sizi memnun edecek bir çok kamp tesisi bulunmakta.

Uygun konaklama imkanlarına ulaşmak ve geldiğinizde yer sorunu yaşamamak için gelmeden önce bilgi alarak yerinizi ayırtmanız sizin iyi olacaktır. 

Çandarlı'da Nereleri Gezelim?

Yaz tatili için geldiğiniz Dikili Çandarlı’ da gününüzü dopdolu geçirebileceğiniz gezilecek birçok yer var.

  • Çandırlı ya geldiğinizde ilk göreceğiniz Çandarlı Kalesini gezmemek olmaz.
  • Çandarlı Sahili ve Çandarlı koylarını mutlaka gezmelisiniz.
  • Merkezde sıkılırsanız hemen yakındaki Çandarlı Denizköy iyi bir alternatiftir.

Daha fazla Çandarlı gezilecek yerler görmek istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

Çandarlı Konaklama İmkanları

Çandarlı'da tatil yapmak isteyenlerin konaklama için tercih edebileceği çeşitli tipte tesisler vardır.

Çandarlı Bölgesine Yakın Konumlar

Çandarlı bölgesine bağlı veya Çandarlı bölgesine gidenlerin sıklıkla tercih ettiği tatil bölgeleri.

Çandarlı'ya Gidenler Yorumluyor

Çandarlı'da yer alan tesislere gidenlerin yaptıkları son yorumlar.

9.9
İzmir / Dikili / Çandarlı
"Zeytin Apart Otel"
2 cocukla onlar parkta oynarken biz bahcede kafa dinledik :) çok sakin huzurlu doğal güzelliklere yakın aşıklar şelalesi ve bergama mutlaka görülmeli deniz desen zaten 2 adım hilkat hanımla tanıştığmıza çok memnunuz gelecek senede mutlaka ziyaret edeceğiz teşekürler görüşmek üzere
+ devamını gör
9.9
İzmir / Dikili / Çandarlı
"Bahçenin Şarkısı"
Kafa dinlemek ve dinlenmek için ideal bir yer. Hilkat hanımın hoş sohbetiyle, o güzelim ağaçların eşlik ettiği kahve, çay keyfi bir harika. Samimi insanların yeri, burada kalınır güzel kalınır 🌹🍀
+ devamını gör
9.6
İzmir / Dikili / Çandarlı
"Huzurla Yapılan En Güzel Tatil"
Huzur içerisinde yaptığım en güzel tatildi ,tertemiz odalar , iğde ağaçlarının altında keyifle yapılan kahvaltılar teşekkür ederim Yine gelicem :)
+ devamını gör
9.9
İzmir / Dikili / Çandarlı
"Zeytin Apart Otel"
Huzur ve sükunetin buluştuğu aile ortamı
+ devamını gör