Altınova Gezilecek Yerler

Sarımsaklı'nın devamında yer alan ve aynı özellikleri taşıyan ancak çok daha sessiz ve sakin olan Altınova'da az sayıdaki yerleşim yeri ve otel sahil kısmında bulunuyor.

Dünyadaki nadir coğrafı oluşumlardan biri olan kum adasına sahip Altınova plajının etrafı Ayvalık, Cunda Adası, Dikili ve Bergama gibi turistik değeri yüksek alanlarla çevrili. Altınova'dan bu noktalara dolmuşlarla kısa sürede ulaşmak mümkün. Ayrıca Şeytan Sofrası'nda gün batımını seyredebilir ve Kozak Yaylası'nın etkileyici doğasında gezebilirsiniz. 

Altınova Sahili Genel Görünüm

Beldede 1400 yılında, Edremit Körfezi'nin çeşitli taşlarından yapılmış ve hala sağlam şekilde duran tarihi bir cami buluuyor; Hacı Bayram Camii. Merkezde bulunan bir başka tarihi cami ise Şeyh Muyyiddin Camii. 800 yıllık bir tarihe sahip. Selimiye Mahallesi'nde biri 1899, diğeri 1964 yılında yapılmış iki cami daha bulunuyor.

Merkez Mahallesi'nde bulunan iki adet han 19. yüzyıldan kalma. Yine Merkez Mahallesi'ndeki eski zeytinyağ fabrikası 1888 yılında yapılmış ve Altınova'nın simgelerinden. Merkez Mahallesi'nde 15. yüzyıldan kalma pek çok ev bulunuyor ve bu evler Ayvalık'taki Rum evlerinden oldukça farklı.

Altınova Genel Görünüm

"Asar-ı atika" ismiyle anılan ve beldenin mezarlığinda yer alan türbe ise görülmeye değer diğer bir tarihi eser. 1998 yılında restore edilen yapının içinde beş adet yatır olduğu tahmin ediliyor.