Assos Sivrice

Çanakkale bölgesinin en bakir tatil bölgelerinden biri Sivrice. Köy oldukça sakin, denizi çakıl ve içinde ilerledikçe derinleşen yapıda. Denize direkt kumsaldan girmek yerine her otelin önünde bulunan iskelelerden girmek mümkün. Deniz suyu sıcaklığı Ege Denizi özellikleri yerine Marmara Denizi özelliklerini taşıyor. Su sıcaklığı ortalamanın altında. Nispeten soğuk. Sivrice Köyü içinde toplam 7 - 8 otel, motel ve pansiyon mevcut. Köy içinde ekstra yemek yenecek mekanlar az olduğu için otel fiyatlarında genellikle akşam yemekleri dahil fiyat veriliyor. 

Sivrice Koyu Genel Görünüm

Sivrice Nasıl Gidilir?

Sivrice, Assos bölgesinin kıyı şeridinde, Assos - Babakale yönünde 9. km’de yer alıyor. Çanakkale’nin, Ayvacık ilçesine bağlı olan Assos bölgesi ise Babakale’den, Küçükkuyu’ya kadar uzanan kısma verilen isim. Assos Antik Kenti'nin yakınındaki Behramkale Köyü’nden dolayı Behramkale ismiyle de anılıyor.

Şehirler arası otobüs seferleriyle Assos Sivrice'ye direkt ulaşım mümkün olmadığından ancak Küçükkuyu veya Altınoluk gibi Assos çevresindeki noktalardan minibüs, taksi ve benzeri imkanlarla beldeye ulaşılabiliyor.

İstanbul’dan, Çanakkale ve Bandırma olmak üzere iki farklı güzergahla Assos Sivrice'ye ulaşılabiliyor. Her iki güzergahta da feribotlarla ulaşım süresini kısaltmak mümkün. İstanbul - Assos arası yaklaşık mesafe 450 km.

Assos Sivrice Günbatımı

Ankara - Assos arası yaklaşık mesafe 690 km, İzmir - Assos arası yaklaşık mesafe ise 290 km.

Ayrıca Çanakkale ve Edremit Havaalanları'na büyük şehirlerden düzenlenen uçak seferleriyle Assos’a havayolu ile ulaşmak da mümkün. Çanakkale - Assos arası mesafe 90 km, Edremit - Assos arası mesafe ise 60 km.

Sivrice Gezilecek Yerler

Sivrice Koyu’nun ucunda yer alan restore edilmiş deniz feneri, içinde dünyanın farklı noktalarındaki deniz fenerleriyle ilgili pek çok dilden kitabın bulunduğu bir kütüphane barındırıyor.

Assos Antik Kenti’ne yakınlığıyla bilinen Behramkale Köyü, Osmanlılar tarafından kurulmuş tarihi bir köy. Taş evleri, Arnavut kaldırımlı yolları, Hüdavendigar Camisi, Hüdavendigar Köprüsü, Kazdağları’nda yamaç üzerindeki konumu ile doğayı ve tarihi birleştiren Behramkale, aynı zamanda eşsiz bir limana, denize ve deniz manzarasına sahip.

 

Assos Antik Kent

Assos bölgesinin en dikkat çekici kısmı şüphesiz Assos Antik Kenti. 20 metre yüksekliğindeki surları, nekrapolü, amfitiyatrosu, Athena Tapınağı ve agorası ile Assos Antik Kenti kültür turizminin Türkiye'deki en önemli alanlarından biri.  

Antik dönemde aktif olarak kullanılmış ve Assos'ta görülmesi gereken yerlerden olan tarihi limanda, günümüzde balık restoranları, Assos otelleri ve serinleyip, güneşlenmek için kullanılan iskelele bulunuyor.

Assos bölgesinde yer alan antik tapınaklar arasında Athena Tapınağı’nın ardından ikinci önemli ve ziyaret edilmesi gereken tapınak olan Apollon Smintheus’ta antik dönem kalıntılarının sergilendiği küçük bir müze de mevcut.

Apollon Smintheus

Behramkale ile benzer köyler olan Adatepe ve Yeşilyurt köyleri tıpkı Behramkale gibi Kazdağları içindeki konumu, doğası, Arnavut kaldırımlı yolları ve tarihi taş yapılarıyla dikkat çekiyor.

Sivrice Yapılması Gerekenler

Sivrice Koyu’nda yapılabilecek ilk aktivite kuşkusuz Ege Denizi'nin doyasıya tadını çıkarmak. Berrak bir denize ve taşlı bir kumsala sahip olan Sivrice’nin plajında iskeleler bulunuyor.

Assos’a 9 km uzaklıktaki Sivrice Koyu’nun çevresinde bulunan Assos Antik Kenti ve tarihi Behramkale Köyü gezilmeli. Antik kentin surları, köyün taş evleri görülmel, bölgeye has gözleme, mantı ve dolma gibi yiyecekler tadılmalı, hediyelik eşyalardan, zeytin ve zeytinyağından satın alınmalı.

Assos limanındaki mekanlar başta olmak üzere Assos bölgesinde yer alan deniz manzaralı balık restoranlarında Körfez’e has balık çeşitleri ve diğer deniz mahsulleri tadılmalı, rakı - balık keyfi yapılmalı.

Assos Antik Liman

Assos’un ve Türkiye’nin en batı ucu olan Bababurnu’nda tüplü - tüpsüz dalış, zıpkınla balık avlama gibi aktiviteler gerçekleştiriilmeli.

Sivrice Plajı

Sivrice, Kazdağı kıyılarındaki konumu ile Ege Denizi'ni ve bol oksijenli dağ havasını bir araya getiren sakin bir plaj. Oldukça temiz ve serin bir denize sahip olan Sivrice Koyu'nun taşlık plajındaki iskelelerden denize girilebiliyor. Sivrice plajı ile birlikte Assos Limanı’ndaki iskelelerden de denize girilebildiği gibi çevresinde yer alan Sokakağzı ve ödüllü Kadırga plajları da tercih edilebilir.

Sivrice Ne Zaman Gidilir?

Sivrice, Assos'un plajı ve berrak deniziyle ünlenmiş bir köşesi. Haliyle yaz aylarında çok daha fazla ziyaretçi çekiyor. En yoğun dönemini Mayıs ve Ekim ayları arasında yaşayan beldede kışın da açık olan Sivrice otelleri bulunuyor. Çoğu mütevazı, küçük otellerden oluşan bu tesisler yaz sezonu dışında diğer sezonlarda sakin bir ortamda dinlenmek isteyenler için ideal. 

Assos Sivrice Koyu

Sivrice Ne Yenir Ne İçilir?

Sivrice’de, uygun fiyatlı balık restoranları bulunuyor. Sivrice restoranlarında Körfez balıklarından yiyebilir, rakı - balık keyfi yapabilirsiniz. Daha fazla seçenek isterseniz Behramkale Köyü’nde, köy halkının yaptığı gözleme, mantı ve dolma çeşitlerini tadabilir, dilerseniz limandaki pek çok deniz ürününün bulunduğu restoranları tercih edebilirsiniz.

Sivrice Konaklama

Turizm açısından bakir noktalardan biri sayılabilecek olan Sivrice'de, konaklama seçenekleri çoğunlukla motellerden ve kuçük otellerden oluşuyor. Oda kahvaltı ya da yarım pansiyon anlayışıyla hizmet veren Sivrice otelleri arasında deniz kenarında, geleneksel tipte taş ve ahşap moteller olduğu gibi modern görünüme sahip, havuzlu konukevleri de mevcut. 

Sivrice Koyu Denizi