Balnet

Assos Behramkale

Behramkale, tarihi dokusunu korumuş sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Osmanlı döneminde kurulmuş en eski köylerdendir. Behramkale, antik kentin surları arasında kalmıştır. Evler Assos mimarisindeki taş işçiliği ile yapılmıştır. Assos Antik Kenti köyün en tepesindedir. Taş Kaplı yollardan yürüyerek antik kente ulaşabiliyorsunuz. Athena Tapınağı'na girerken yol kenarında köy halkının kendi ürettiği doğal otlardan, el işi örgü danteller, oyalar, zeytinler ve kalaylanmış cezveleri tezgahlarda bulabilirsiniz. Behramkale'yi bi günde her yerini yürüyerek gezebilirsiniz. Köy içinde Osmanlı döneminden kalma Hüdavendigar Camii ve Köprüsünü gezebilirsiniz. Athane Tapınağının hemen alt tarafında Midilli Adası'na bakan tarafta Assos tiyatrosunu görebilirsiniz. 

Günümüzde yakınlığından dolayı Assos Antik Kenti ile birlikte anılan Behramkale Köyü, Çanakkale’nin, Ayvacık ilçesinde, M.Ö. 1000'li yıllardan bu yana, kesintisiz olarak yaklaşık 3 bin yıldır yaşamın sürdüğü bir alan. Bölgede bulunan çok sayıda antik yerleşim merkezinin en önemlilerinden biri olan Assos, ünlü filozof Aristo’nun burada evlenmesine neden olacak güzellikte saklı bir cennet.

Tarihi evlerden oluşan köyde, Ortaçağ mimarisini andıran taş yapılar bulunuyor. Köyün Arnavut kaldırımlı yollarında yürürken Ege Denizi ve Midilli Adası muhteşem manzaralar sunuyor. Kazdağları'nın bol oksijenli doğası içinde yer alan köyde her yana dağılmış olan nefis kekik kokuları arasında sık sık yöreye özgü malzemeler satan köy halkıyla karşılaşıyorsunuz.  

Assos'un, günümüzdeki adıyla Behramkale'nin ilk kuruluşu M.Ö. VII. yüzyıla kadar uzanıyor. Assos bölgesini; Assos - Antik Kent, Assos -Behramkale, Assos- İskele, Assos - Kadırga ve Assos - Yakın çevresi şeklinde değerlendirmek gerekiyor. Yeniden başlayan kazı çalışmaları, köyün ve yakın çevrenin hareketlenmesine neden olmuş. Köyün kurulduğu tepenin kıyı kesimini oluşturan limanda yer alan yapılar, orijinal mimarisinin bozulmamasına dikkat edilerek onarılmış ve otel-restoran şeklinde hizmet veriyor. Ayrıca köy içinde ve yakın çevre köylerde ev pansiyonculuğu başlamış ve ev yemeklerinin yapıldığı küçük lokantalar oluşmuş durumda. Bölgenin en iyi plajı ise Kadırga Koyu. Bu yüzden koyda hızla oteller ve benzeri tesisler yükselmeye başlamış. Behramkale’nin doğu ve batısındaki köylerin hepsi yamaçlarda yer alıyor ve her köyün aşağısında denize girmek için uygun olan koylar mevcut. Bu güzel koylarda zamanla ev yemeklerinin yapıldığı küçük lokantalar, pansiyonlar ve küçük oteller oluşmuş. Günümüzde Assos ve Berhamkale temiz havası, plajları, denizi, tarihi ve antik yerleşim yerleriyle ayrıcalıklı bir tatil bölgesi haline dönüşmüş durumda. 

Behramkale Antik Sütunlar ve Deniz Manzarası

Assos Bölgesi Hakkında Daha Fazla Bilgi

Assos Otelleri

Assos Behramkale Konaklama İmkanları

Assos Behramkale'de tatil yapmak isteyenlerin konaklama için tercih edebileceği çeşitli tipte tesisler vardır.

Assos Behramkale Bölgesine Yakın Konumlar

Assos Behramkale bölgesine bağlı veya Assos Behramkale bölgesine gidenlerin sıklıkla tercih ettiği tatil bölgeleri.

Assos Behramkale'ye Gidenler Yorumluyor

Assos Behramkale'de yer alan tesislere gidenlerin yaptıkları son yorumlar.

9.9
Çanakkale / Ayvacık / Assos / Assos Behramkale
"Hilal Butik Otel"
Mükemmel ötesi manzara ve damak tadına muhteşem bir şekilde hitap eden nezih bir mekan işletmeciliği emeğize sağlık.
+ devamını gör
9.9
Çanakkale / Ayvacık / Assos / Assos Behramkale
"Assos Agura Pansiyon"
Daha önceki yıllarda değişik yerlerde kalmamıza rağmen en tercih edilesi konaklamaydı. Gülsüm Hanım ve ailesinin güleryüzlülüğü, hoş sohbeti, temiz ve düzenli odaları, müthiş kahvaltısı ve manzarası ile muhteşem bir tatildi. Her sene burayı tercih edicez diyerek ayrıldık. Tavsiyelerin ve yorumların ötesinde bir yer
+ devamını gör
9.9
Çanakkale / Ayvacık / Assos / Assos Behramkale
"Konakhan Pansiyon"
Muhteşem bir otel. Assos zaten harika bir yer üstüne böyle insanlarla tanışmak çok sevindirici. Sahibi Ersin Bey ve işletmecisi Muzaffer Bey çok cana yakın ve samimiler. Kahvaltısı dillere destan. Odalar tertemiz. Biz çok memnun kaldık mutlaka tekrar tercih edeceğiz. Güzel bir tatil geçirmemizi sağladıkları için çok teşekkür ederiz.
+ devamını gör
9.9
Çanakkale / Ayvacık / Assos / Assos Behramkale
"Huzur Ve Eğlence Dolu Tatilin Adresi"
Sıcak kanlı çalışanları, yemekleri, odaları, temizliği ve manzarasıyla efsane bir mekan.
+ devamını gör