Balnet

Engelli Dostu Oteller - Engellilere Uygun Tatil

Yükleniyor..
Kriterlerinize uyan 35 tesis bulundu.
Filtrele

Engellilere Uygun Oteller Hakkında

Ülkemizde turistik tesislerimiz dünya ile rekabet edecek kalitede hizmet vermektedir. Engelliler düşünülmeden projelendirilen tesisler engellilerin kaliteli zaman geçirmelerine olanak sağlayamamaktadır. Herkes gibi engelli bireylerin de tatil yapmaya ihtiyacı vardır. Engelli bireyler tatilde herkesin ödediği ücreti ödediği halde herkesin faydalandığı tesisin imkanlarından istedikleri gibi yararlanamayabilirler. Bu tür teknik aksaklıklar proje aşamasında düşünülüp yapılmadığı için sonradan tadilat projeleriyle de düzeltilmesi mümkün olmamaktadır. Asansörü olan oteller genellikle engelli kullanıcılara büyük kolaylık sağlamaktadır. Ancak engelli dostu oteller için aranan özellikler yalnızca asansörden ibaret değildir. Tüm turistik tesislerimizin bu tür eksiklikleri projelendirirken göz önüne almaları gerekmektedir. Ülkemizin yüzde 10 gibi yüksek bir engelli nüfusumuz var iken bu ayrıntı olarak kalmamalı ve tesislerimizin aksaklıkları giderilmelidir. Nitekim turizm sektörü bu eksiklikleri göz önünde bulundurarak son yıllarda kayda değer gelişme kaydetmiştir. Sonuçta ülkemizde çok sayıda engelli dostu otel hizmete girmiştir. Engelli dostu oteller açısından Ayvalık ön plana çıkmaktadır.

Tatilde Ayvalık Farkı

Her ülkenin kendine özgü süsleri vardır. Bazı ülkelerde bir göl, bazı ülkelerde bir milli park, bazı ülkeler de gösterişli bir dağ veya bir vadiye sahip ülkeye göre küçük coğrafyalar o ülkenin süsüdür. Ayvalık da gerek iklimi ile gerek tarihi ile ve gerekse muhteşem güzellikleriyle ülkemizin inci gerdan süsüdür. Ayvalık sadece güzel bir coğrafya demek değildir. Temsil ettiği tarihi ve çok kültürlülüğün bıraktığı tarihi mirasıyla da kendini kabul ettirmiş bir tatil beldemizdir. Antik Yunan kültüründe de yer edinmiş, antik Yunan döneminde Ege’de kurulan şehir devletlerinin ürettiği kültüre ve felsefeye de şahit olmuş bir coğrafyadır. Herodot,  Hipokrat, Öklid gibi felsefe insanlarının yaşadığı bu coğrafya da payına düşenden daha fazlasını bünyesinden toplamıştır Ayvalık. Ayvalık tarihte, Anadolu da hakim olan Pers İmparatorluğunun baskısı altında iken Ayvalık da kendini Ege de kurulmuş şehir devletinin kültürü ve amaçlarına daha yakın bulmuştur. Kısaca Ayvalık hangi tatil türüne ihtiyacınız varsa onu karşılayabilecek hem tarihi hem de konaklama tesisleri konusunda tüm ihtiyaçlarımıza rahatlıkla cevap verebilecek seviyededir. 

Ayvalık’ta Engelsiz Tatil 

Yukarıda sayılan özellikleri ile Ayvalık takdire şayan bir şekilde engellilere özel tatil imkanları öne çıkmaktadır. Genelde ülke içi turizme yönelik Avrupa standartlarında hizmet veren Ayvalık kışın bir ilçe nüfusunda iken yaz aylarında Anadolu’nun büyük illerinin nüfusundan daha fazla turist ağırlamaktadır. Son yıllarda Ayvalık aynı zamanda yabancı turist akınına da uğramaktadır. Tüm bunlar Ayvalık’ta tatil sektörünün de çeşitlenmesi ve kalite standardını artırmasıyla sonuçlanmıştır. Engelli bireyler tatil için Ayvalık engelli otelleri seçeneklerini tercih etmektedir.  Tesislerin yanı sıra Ayvalık yapısı ile de engelli tatili için uygun şartlar sunmaktadır. Tarihi evleri, sokakları ve (tarihi birkaç mekanın taşla yapılmış yolları dışında) tüm yollar bir engellinin tek başına rahatlıkla gezebileceği bir yapıdadır. Engellileri düşünerek yapılmış tesislerde kalan engelliler hiçbir zorluk yaşamadan diledikleri şekilde tatil yapabilir. Ayvalık engelli otelleri bu şekilde gerçekten büyük bir ihtiyacı karşılamakla kalmıyor aynı zamanda da diğer tatil yörelerindeki tesislere güzel bir örnek teşkil etmektedir. Bunlar dışında Ayvalık engellilere indirimli otel seçenekleri ile de dikkat çekmektedir. Birçok tesiste engelli bireyler için özel indirimler uygulanmaktadır. Bu şekilde engelli bireyler ve aileleri uygun fiyatlarla tatil yapabilmektedir.