Balnet

Altınoluk

Altınoluk, Balıkesir'in Edremit İlçesi'ne bağlı sevimli sahil kasabasıdır. Ege Denizi'nin mavisi bir yanında, Kazdağları'nın tertemiz havasıyla oksijen bakımınzdan zengin bir havaya sahiptir. Altınoluk, astım hastalarının uğrak yeridir. Cennetten bir köşe dersek abartı olmaz sanırım. Denizi berrak ve temizdir. Sahili çakıldır ama çakıl olması bile başka güzeldir. Altınoluk'ta gündüzleri deniz keyfi, akşamları Altınoluk çarşısında hediyelik eşyalar, el yapımı ve yöresel ürünler satılmaktadır. Meydanda Roma Dondurmacı'nda bal badem dondurmasını aldıktan sonra limanda bir tur atın. Ayın denize vurduğu o mehteşem mehtabı izleyebilirsiniz.

Altınoluk otelleri olarak 100'e yakın konaklama tesisi vardır. Tesislerin ciddi bir kısmı dağ eteklerinde Kazdağları Otelleri  olarak da anılırken, bir kısmı da Altınoluk deniz kenararında bulunur.  Bölgede 4-5 tane 3 ve 4 Yıldız  kalittesinde otel varken, % 50'sinden fazlası Altınoluk Pansiyonlarıdır.
Kazdağları eteklerinde Kahvaltı mekanları ile ünlüdür 

NEREDE - NASIL GİDİLİR ?

Edremit'in Ege Denizine komşu kıyılarında Kazdağlarının güney eteklerindedir.  Edremit'e bağlı bir bölgedir. Çanakkale Küçükkuyu'ya komşudur. Çanakkale Ayvacık tarafından ve Ayvalık ya da Balıkesir istikametinden kara yolu ile gelebilirsiniz. Devamı 

Çanakkale Biga v Çan bölgesinden gelecekseniz Kazdağları tepesinden Hanlar yolunu kullanarak da gelebilirsiniz. 
Türkiye'nin her yerinden Otobüs seferleri vardır. En kestirme yolculuk tarifi Balıkesir, İzmir ve Çanakkale aktarmalı olarak da ulaşabilirsiniz.

ALTINOLUK NEREYE BAĞLI ?

Balıkesir Altınoluk olarak bilinir. Eskiden belediye, şimdilerde Balıkesir Edremit ilçesinin bir köyüdür. Bir zamanlar ilçe olması için çalışılan büyükçene bir köydem öte, tam bir tatil kasabasıdır.

GEZİLECEK YERLER

Masmavi denizi, Oksijeni bol Kazdağları ile 3-5 günde gezemeyeceğiniz Altınoluk.. Devamı
10/05/2020

KAZDAĞLARI 

Altınoluk denilince ilk akla gelen Kazdağları, Kazdağları denilince de ilk akla gelenlerden biri de Altınoluktur. Altınoluk köyü Kazdağlarının en çok ziyaretçi çeken köylerinde biridir. Dağın zirveside çok büyük gemi zincirleri olduğu bilinmektedir. Devamı  

ALTINOLUK YAZLIK 

son 30 yılda betonlaşmanın had safhada olduğu altınoluk tam bir sayfiye yeri, güzel bir yazlık bölgedir. Kooperatiflerin yoğunlukta olduğu tatil siteleri, yazlık siteler ve villar ile doludur.Yeşili, denizi ve bol oksijeni ile Türkiye'nin en pahalı villaların da ev sahipliğini yapar. Türkiye'nin  en çok emlakçısının olduğu nadir bölgelerden biri olarak binlerce Sattılık ve kiralık yazlık bulunur. Villar, yazlık daireler ve özellikle temmuz ve Ağustos aylarında günlük, hafftalık aylık ve sezonluk olarak kiraya  verilir. Altınoluk Kiralık Yazlıklar

ALTINOLUK KÖYÜ 

Edremit Kazdağları Eteklerinde bir köy.. Altınoluk Köyü.. 

09/05/2020

 

Altınoluk; Işıklar sahilinin kıyısında, Efsanevi İda Dağı eteğinde, yemyeşil kutsal zeytin ağaçlarının, masmavi Ege’ye karıştığı, kekik kokulu bir tatil beldesi. Balıkesir, Edremit'e bağlı olan belde, Edremit - Çanakkale karayolu üzerinde ve Edremit’e 25 km. mesafede.

Kuzeyinde Kazdağları(İda), güneyinde Ege Denizi(Edremit Körfezi) yer alan belde, mitolojide, Truva-Dikili arasında “Işıklar Sahili” olarak anılan kısımda yer alıyor. İsviçre Alpler'inden sonra dünyanın en yoğun oksijenini barındıran Kazdağları ve Altınoluk, 365 gün yeşil kalan bir doğaya sahip. Pınarlarıyla da ünlü olan Kazdağları’ndan gelen kaynak suları, Altınoluk'un çeşmelerinden sağlıklı ve tertemiz suların akmasını sağlıyor.

Altınoluk Sahil Genel Görünüm

Doğal güzelliklerinin yanısıra tarihi alanlara da sahip olan Altınoluk’un, eski köy yerleşimi Papazlık, kentin kuzeyinde, tepede yer alıyor.

Altınoluk'a yakın mesafede, özel araç, dolmuş veya minibüslerle gidilebilecek noktalar: Altınoluk Abdullah Efendi Konağı, Zeytinli Çay Bahçesi, Sarıkız Tepesi, Şıp Şıp Dede.

Antandros Antik Kenti, Kaz Dağları'nın güneyinde, Altınoluk´a yakın bir tepede bulunuyor. Kent, tepenin üzerinde bir kale ve batı yamaçlarında bir mezarlık ile çevrili. Altınoluk Beldesi sınırları içindeki tarihi kentteki kazı çalışmaları devam ediyor.
 

Altınoluk'a yaklaşık 10 km uzaklıktaki Güre, şifalı kaplıcalarıyla ünlü küçük bir köy. Sağlık turizminin önemli noktalarından biri olan Güre'de, birçok termal spa merkezi mevcut. 

Altınoluk Köy Evleri

Şahinderesi, Kazdağları´nın Altınoluk bölgesi eteğinde bulunuyor. Altınoluk´u tepeden gören kanyon temiz kaynak suları olan, bol ağaçlı bir piknik yeri. Ayrıca konaklama tesisi ve restoran da bulunuyor.

Altınoluk'a 11 km uzaklıktaki Pınarbaşı; Güre Beldesi sınırları içinde yer alan bir piknik yeri. Yamaçtan akan bol ve buz gibi su yaz aylarında serinlemek için ideal bir köşe. Ayrıca piknik alanı içerisinde Alabalık üretilen bir çiftlik mevcut.

Altınoluk'a 14 km uzaklıktaki Çağlayan; Kızılkeçili Köyü içinde olup, Altınoluk'a 14 km mesafede. Kültür Bakanlığı´nca tescillenmiş 800 yıllık çınar ağacı burada bulunuyor.

Altınoluk'a 8 km uzaklıktaki Mıhlı Çayı, Altınoluk-Çanakkale karayolu üzerinde çevresi ormanlık bir dere.

Tepebaşından Altınoluk Manzarası

Altınoluk'a 7 km uzaklıktaki Güre Gelinçamı Piknik alanı, halka açık olan diğer bir piknik yeri. Güre´den itibaren yeni açılan yol ile ulaşılabilir. Her yıl Güre Belediyesi'nce yapılmakta olan Sarıkız etkinliklerinin bir bölümü burada gerçekleştiriliyor.

Altınoluk'a 12 km uzaklıktaki Sutüven; Zeytinli Beldesi sınırları içinde bir piknik alanı. Alanda 8 m yükseklikten dökülen ve yörenin adı ile anılan Sütüven Şelalesi bulunuyor.

Altınoluk'a 11 km uzaklıktaki Hasan Boğuldu; Zeytinli Beldesi sınırları içinde, Sutüven piknik alanından sonra gelen şelale. Şelale ile birlikte içinde pek çok balığın bulunduğu bir gölcük de mevcut.

Altınoluk'a 12 km uzaklıktaki Tahtakuşlar Etnografya Müzesi; Balıkesir Çanakkale E-24 karayoluna 2 km asfalt yolla bağlı, doğal güzellikler içinde kurulmuş, Türkiye´nin ilk Özel Etnoğrafya Müzesi. Galeri´de, Orta Asya´dan, Türkiye´ye göç eden Konar-Göçer Türk boylarının ilginç ve özgün kültür varlıkları yıl boyunca sergileniyor.

Altınoluk Bölgesine Yakın Konumlar

Altınoluk bölgesine bağlı veya Altınoluk bölgesine gidenlerin sıklıkla tercih ettiği tatil bölgeleri.

Altınoluk'a Gidenler Yorumluyor

Altınoluk'ta yer alan tesislere gidenlerin yaptıkları son yorumlar.

9.9
Balıkesir / Edremit / Altınoluk
"Aile Tesisi"
Tam aile tesisi güleryüzlü personel
+ devamını gör
9.9
Balıkesir / Edremit / Altınoluk
"Mükemmel Tatilin Adresi Heramis"
Çok güzel bir tesis, güler yüzlü personel, kaliteli hizmet anlayışı. Aile ortamı. Tekrar tekrar gelinebilir.
+ devamını gör
9.3
Balıkesir / Edremit / Altınoluk
"Akçam Otel"
Akçam Otel'de neredeyse her sene konaklıyoruz. Yaz ayları bir başka son baharları ise bam başka güzel. Uyan ve git yüzünü denizde yıka. Güller yüzlü personeliyle, lezzetli yemekleriyle beni ve ailemi çok memnun ettiler. Bu sene tadilatdalar ama ekimde gelip konaklamayı sabırla bekliyorum..
+ devamını gör
9.9
Balıkesir / Edremit / Altınoluk
"Keyifli Tatilin Adresi"
Tam bir aile oteli gerçekten Altınoluk'ta konaklama yapabileceğiniz en temiz apart oteller arasında.
+ devamını gör