Altınoluk Hakkında

Altınoluk; Işıklar sahilinin kıyısında, Efsanevi İda Dağı eteğinde, yemyeşil kutsal zeytin ağaçlarının, masmavi Ege’ye karıştığı, kekik kokulu bir tatil beldesi. Balıkesir, Edremit'e bağlı olan belde, Edremit - Çanakkale karayolu üzerinde ve Edremit’e 25 km. mesafede.

Kuzeyinde Kazdağları(İda), güneyinde Ege Denizi(Edremit Körfezi) yer alan belde, mitolojide, Truva-Dikili arasında “Işıklar Sahili” olarak anılan kısımda yer alıyor. İsviçre Alpler'inden sonra dünyanın en yoğun oksijenini barındıran Kazdağları ve Altınoluk, 365 gün yeşil kalan bir doğaya sahip. Pınarlarıyla da ünlü olan Kazdağları’ndan gelen kaynak suları, Altınoluk'un çeşmelerinden sağlıklı ve tertemiz suların akmasını sağlıyor.

Altınoluk Sahil Genel Görünüm

Doğal güzelliklerinin yanısıra tarihi alanlara da sahip olan Altınoluk’un, eski köy yerleşimi Papazlık, kentin kuzeyinde, tepede yer alıyor.

Altınoluk'a yakın mesafede, özel araç, dolmuş veya minibüslerle gidilebilecek noktalar: Altınoluk Abdullah Efendi Konağı, Zeytinli Çay Bahçesi, Sarıkız Tepesi, Şıp Şıp Dede.

Antandros Antik Kenti, Kaz Dağları'nın güneyinde, Altınoluk´a yakın bir tepede bulunuyor. Kent, tepenin üzerinde bir kale ve batı yamaçlarında bir mezarlık ile çevrili. Altınoluk Beldesi sınırları içindeki tarihi kentteki kazı çalışmaları devam ediyor.
 

Altınoluk'a yaklaşık 10 km uzaklıktaki Güre, şifalı kaplıcalarıyla ünlü küçük bir köy. Sağlık turizminin önemli noktalarından biri olan Güre'de, birçok termal spa merkezi mevcut. 

Altınoluk Köy Evleri

Şahinderesi, Kazdağları´nın Altınoluk bölgesi eteğinde bulunuyor. Altınoluk´u tepeden gören kanyon temiz kaynak suları olan, bol ağaçlı bir piknik yeri. Ayrıca konaklama tesisi ve restoran da bulunuyor.

Altınoluk'a 11 km uzaklıktaki Pınarbaşı; Güre Beldesi sınırları içinde yer alan bir piknik yeri. Yamaçtan akan bol ve buz gibi su yaz aylarında serinlemek için ideal bir köşe. Ayrıca piknik alanı içerisinde Alabalık üretilen bir çiftlik mevcut.

Altınoluk'a 14 km uzaklıktaki Çağlayan; Kızılkeçili Köyü içinde olup, Altınoluk'a 14 km mesafede. Kültür Bakanlığı´nca tescillenmiş 800 yıllık çınar ağacı burada bulunuyor.

Altınoluk'a 8 km uzaklıktaki Mıhlı Çayı, Altınoluk-Çanakkale karayolu üzerinde çevresi ormanlık bir dere.

Tepebaşından Altınoluk Manzarası

Altınoluk'a 7 km uzaklıktaki Güre Gelinçamı Piknik alanı, halka açık olan diğer bir piknik yeri. Güre´den itibaren yeni açılan yol ile ulaşılabilir. Her yıl Güre Belediyesi'nce yapılmakta olan Sarıkız etkinliklerinin bir bölümü burada gerçekleştiriliyor.

Altınoluk'a 12 km uzaklıktaki Sutüven; Zeytinli Beldesi sınırları içinde bir piknik alanı. Alanda 8 m yükseklikten dökülen ve yörenin adı ile anılan Sütüven Şelalesi bulunuyor.

Altınoluk'a 11 km uzaklıktaki Hasan Boğuldu; Zeytinli Beldesi sınırları içinde, Sutüven piknik alanından sonra gelen şelale. Şelale ile birlikte içinde pek çok balığın bulunduğu bir gölcük de mevcut.

Altınoluk'a 12 km uzaklıktaki Tahtakuşlar Etnografya Müzesi; Balıkesir Çanakkale E-24 karayoluna 2 km asfalt yolla bağlı, doğal güzellikler içinde kurulmuş, Türkiye´nin ilk Özel Etnoğrafya Müzesi. Galeri´de, Orta Asya´dan, Türkiye´ye göç eden Konar-Göçer Türk boylarının ilginç ve özgün kültür varlıkları yıl boyunca sergileniyor.