Balnet

Ayvalık Küçükköy

Sarımsaklı olarak bildiğimiz bölgenin resmi adıdır.  Küçükköy sahil şeridini Ayvalık Sarımsaklı olarak biliyoruz. Köyde tarihi evler, son 3-5 yılda açılmış Butik Oteller , cafeler ve sanatsal etkinlik dükkanları bulunmaktadır. Ayvalık mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Sanat Köyü olarak da tanınmaya başlamıştır. 

Oteller Pansiyonlar ? 

Önceleri sadece 2 butik otelin bulunduğu köy, son 3 yılda tarihi taş evlerin restore edilerek butik otele dönüştürülmesi ile 10 a yakın otel ve pansiyon bulunuyor. İncelemek için

 

Nasıl Gidilir ? 

Ayvalık'ın bu tarihi köyü Sarımsaklı Plajına 1 km mesafededir. Ayvalık'tan Küçükköy'e Sarımsaklı istikametine giderken, Ayvalık Çamlık bölgesinin bittiği, sarımsaklı bölgesinin başladığı noktadan sola dönerek ulaşılabilir. Araç ile sadece 2 dakika sürer.
Sarımsaklı'dan gelecekseniz , Ayvalık'a giderken, sarımsaklı'nın bitti noktada sağa dönerek ulaşabilirsiniz. Araç ile sadece 2 dakika sürer. 

Yeniçarohori = Ayvalık Küçükköy

Yeni yeni açılmaya başlamış oteller, gezmeye doyamayacağınız tarihi taş evler, serin gölgesinde çay yudumlayacağınız cafeler, taş döşeli daracık sokakları ile görmeden gitmemeniz gereken bir gezi noktası Küçükköy, yani eski adı ile Yeniçarohori. Önceden Küçükköy belediyesi olarak yönetiliyordu. Fakat Balıkesir büyükşehir olunca doğrudan Ayvalık ilçesinin bir mahallesine dönüştü. 

Küçükköy Tarihi

1462 yılında Fatih Sultan Mehmet'in, Midilli'yi teslim almasıyla birlikte Ayvalık Küçükköy de yaşam alanı haline dönüşmüş. Bölge tekrar korsanların eline geçmesin diye günümüzde Küçükköy’ün bulunduğu noktaya yeniçeriler yerleştirilmiş ve köyün adı da Yeniçeri Köyü manasına gelen Yeniçarohori kelimesiyle anılmaya başlanmış. Zaman içinde yönetim Rumlar'ın eline geçince bu bölgeye Küçükköy adı verilmiş.

Ayvalık Küçükköy nüfusunun çoğunluğunu 1912’de Karadağ, Saraybosna ve Sancak’dan gelmiş olan göçmenler ve Midilli Adası’ndan gelmiş olan adalılar oluşturuyor. Küçükköy’ün içerisinde 19. yy'dan kalmış Rum mimari anlayışının hakim olduğu çok sayıda eser mevcut. Rumlar döneminde bu bölgede 3 kilise ve 3 manastır inşa edilmiş. Bunlardan günümüzde cami olarak hizmet veren Aya Athanasiu Kilisesi hala aktif şekilde kullanılıyor

 

Ayvalık Küçükköy Konaklama İmkanları

Ayvalık Küçükköy'de tatil yapmak isteyenlerin konaklama için tercih edebileceği çeşitli tipte tesisler vardır.

Ayvalık Küçükköy Bölgesine Yakın Konumlar

Ayvalık Küçükköy bölgesine bağlı veya Ayvalık Küçükköy bölgesine gidenlerin sıklıkla tercih ettiği tatil bölgeleri.