Balnet

Adatepe

Adatepe Köyü, bir diğer adı da İDA olan Kazdağlarının nadir güzellikteki Taş Evlerli ile ünlü köylerinden biridir.Tatil rotanıza eklemeniz gereken tarihi yerlerden biridir.  Küçükkuyu içinden gidilir. Tamamı tarihi taş evlerden oluşur. 

2021 itibariyle köyde eski evlerden restore edilerek yapılan 4-5 otel tane otel mevcuttur. 

Adatepe Köyüne Nasıl Gidilir ? 

Adatepe Köyü, Edremit Körfezi'nde, Kazdağları tepelerinde yer alan küçük bir köy. Çanakkale'den, Adatepe'ye gelirken Ayvacık'ı geçip, Kazdağlarını aştıktan sonra Küçükkuyu'ya ulaşılıyor. Küçükkuyu'nun içinden Zeus Altarı ve Adatepe Köyü tabelaları takip ediliyor. Adatepe'nin taş evleri içeri doğru saptıktan 3,5 km sonra karşınıza çıkıyor.  Yolculuğun özellikle bu son kısmı uçsuz bucaksız gibi görünen zeytin ağaçlarının arasında yapılıyor.

Adatepe Köyü Konaklama ve oteller 

Adatape'de konaklamak için buradaki birkaç küçük otel ve pansiyondan birini seçmek gerekiyor. Eski taş evlerin restore edilmesi ile hizmet vermeye başlayan oteller, köy havasını yaşamak isteyenler için bire bir. Adatepe Köyü Oteller Fiyatları > 

Bir çay molası için ise en güzel durak, köyün kahvesi, hurmalı kahve. Adatepe civarında uğrayabileceğiniz mekanları şuradan inceleyebilir, tesisler hakkındaki sorularınızı iletişim numaraları üzerinden iletebilirsiniz: https://balnet.net/adatepe-mekanlari

Adatepe Köyü

Adatepe Köyü'nden Görünüm

Adatepe Zeus Altarı

Adatepe köy mezarlığının servilerini geride bırakıp, Zeus Sunağı’nın bulunduğu tepeye çıktığınızda sizi büyüleyici bir manzara karşılıyor. Devamını oku

Zeytinyağı Müzesi 

Adatepe mevkine yaklaşırken sıra sıra zeytin satanları görünce artık bir zeytin diyarında olduğunuzu anlıyorsunuz. Hatta burada bu kültürü tanıyabileceğiniz bir zeytinyağı müzesi bile var. Köylünün ana geçim kaynağı da zeytin ve zeytinyağı.

2001 yılında kurulan Adatepe Zeytinyağı Müzesi, köyün dışında, Küçükkuyu'da. Burada geleneksel ve modern zeytinyağı üretimi ile ilgili her şey görülebilir.

Müzenin alt katında geleneksel taş değirmen gibi, üretimde kullanılan büyük aletler var. Üst kattaki kocaman panolar ve maketler sayesinde ise zeytinin Kasım - Aralık aylarında olgunlaşması, toplanması, zeytin hamuru haline gelmesi ve altın sarısı yağa dönüşmesinin tüm aşamaları görülebiliyor.

Adatepe Köyü Sonbahar

Başlangıçta zeytinyağı çok az olduğu için yenilmeyecek kadar değerli bir madde olarak görülüyormuş. Biraz bollaşınca aydınlatmada kullanılıyor ancak çok sonraları yaygınlaşınca sofralara geliyor.

Zeytin tasnif değirmeni, yerel zeytinyağı etiketleri, kandiller, anforalarla müze zenginleştirilmiş. Çoğu, Adatepe köylüsünün hediyesi. Çevre köylerden hatta Türkiye'nin uzak köşelerinden bile müzeye eşya bağışlanmış.

Zeytinyağının yanı sıra eski kazanlarda sabun yapımı ile ilgili bilgi almak da mümkün.

Ayrıca müzenin içinde her türlü zeytin ürününün satıldığı bir de dükkan var.

ADATEPE KÖYÜ  TAŞMEKTEP

Eski bir Rum köyü olan Adatepe Köyü, sit alanı olduğu için yıllar önceki görüntüsünü aynen korumuş. Kahvesi, meydanı, tarihi evleri ile modern bir köy havasında.

Adatepe Köyü

Adatepe'deki Taşmektep, düzenlenen seminerlerle kültür sanat dünyasını biraraya getiriyor. Burası Adatepe ziyaret edildiğinde mutlaka görülmesi gereken bir yer, etkinliklere katılmak için ise yıllık takvimi takip etmek gerekiyor.

1980'li yıllardan itibaren kentten uzaklaşmak isteyenlerin gelmeye başladığı Adatepe, son yıllarda iyice renklenmeye başlamış. Köyün eski ilkokulu, şimdi felsefe, edebiyat, sanat ve sanat tarihi alanlarında seminerlerin yapıldığı Adatepe Taşmektep'e dönüşmüş durumda.

Taşmektep'in amacı şehrin yorucu ortamından uzaklaşıp, yeni bilgiler edinerek, bilgi üreterek verimli bir tatil geçirmek isteyen insanları biraraya getirmek.

Taşmektep'ten Adatepe'deki diğer binalara doğru uzanıyoruz. Buradaki 130 evin 100'ü İstanbul Ankara gibi büyük şehirlerden gelenlere ve buraya yerleşmiş birkaç İtalyan ve Fransız'a ait. Yerel halkla dışardan gelenler son derece uyum içinde görünüyor.

Hüseyin Meral Zeytinyağı ve Sanat Evi Adatepe'nin yukarılarında ve buranın en önemli özelliği sağlık için çok faydalı zeytin sütünün üretim merkezi olması.

Burası zeytin sütü tabir edilen yağın üretildiği tek yer. Hüseyin Meral, beş yıl boyunca doğru kıvamı tutturmak için çalıştıktan sonra, ürünlerini şimdi deposunda en uygun klimalı ortamda muhafaza ediyor.

Zeytin sütü hem yemeklerde hem de cilde sürülerek kullanılabiliyor. Bu şekilde içindeki vitamin ve antioksidanlardan faydalanmak mümkün.


 

Çanakkale Adatepe Köyü Otelleri

Her insanın kendi ihtiyacına göre tatil tanımı vardır. Bazıları tatili deniz, kum ve eğlenceden ibaret görürler. Bazıları tamamen kültürel amaçlı geziler ile tanımlarlar. Tatil beklentilerimiz ne ise ona göre tatil planlamalarımızı yaparız. Doğa, deniz, kültür, tarih gibi konseptlere göre tatilimizi planlarız. Ülkemizde tatil kültürü son yıllarda büyük ölçüde artmaya başlamıştır. Ekonomik imkanların gelişmesi insanların artık tatili bir lüks olarak görmekten ziyade bir ihtiyaç olarak görmelerini sağlamıştır. Tatili yenilenme, dinlenme, sosyalleşme gibi ihtiyaçlarımızı karşılayan bir zaman dilimi olarak tanımlarsak onun gerçekten bir ihtiyaç olduğunu anlarız. Kazdağları Adatepe otelleri doğayla barışık bir tatil düşleyenler için uygun ortam sunar. 

 Kazdağları Adatepe Otelleri

Kazdağlarının eteklerinde kurulmuş bu tatlı ve şirin köy bol oksijeni ile adeta tatilcileri büyülemektedir. Adatepe otantik ortamı ve muhteşem tabiatıyla doğayı özleyen tatilcilere özgürlük hissi veren küçük, temiz ve şirin bir tatil köyümüzdür. Sahip olduğu otel ve pansiyonlar ile ihtiyacın ötesinde hizmet veren tesislerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Fiyatları her kesimden insanın bütçesini hiç zorlamayacak derecede makuldür. Küçük bir Anadolu şehrindeki harcamalar ile burada rahatlıkla tatil yapabilirsiniz.
Adatepe farklı kültürden insanların kurduğu tarihi bir köydür. Yüksek taştan ev duvarları gözünüzü korkutmasın. Ev etrafına kurulan duvarlar insanlar arasında yoktur. Engin bir hoşgörüye sahip bir yerleşim yeridir. Kazdağılarının muhteşem havası insanın kendine getirirken, yapılan doğa yürüyüşleri ile gerçekten insanın doğadan uzak bir yaşamı olamayacağı hissini insanlara verir. Her canlının olduğu gibi insanın da doğal ortamı tabiatın içindedir. Bu yüzden diğer tatil çeşitlerinden daha çok insanı rahatlatan tarafı vardır Adatepe köyünün.  Özellikle doğa ile iç içe tatil planı yapacaksınız Kazdağılarının eteklerindeki kurulmuş küçük, şirin ve muhteşem Adatepe Köyünü de kesinlikle düşünmelisiniz. Kazdağı Adatepe otelleri böyle bir tatil için mükemmel bir alternatiftir.