Dikili Bademli

Dikili Bademli, Dikili'nin güneybatısında yer alan turistik bir köy. 2011 yılı nüfus sayımına göre köyde yaşayan sayısı 1077 olarak belirlenmiş durumda. Daha önceki senelerde 1200 ve 1465 olarak belirlenen hane sayısı günümüze gelene kadar azalmış olmasına rağmen yaz döneminde köyün nüfusu 10 katına kadar artıyor. Özellikle zeytin ağaçları içindeki dingin koylarıyla ünlü olan Bademli, bölgede oldukça popüler bir konumda. Köyün meydanında bulunan kahvelerde koruk şurubu ve adaçayı içmek Bademli'ye gelindiğinde sıkça yapılan aktivitelerden.

Bademli Köy Meydanı

Bademli Koruk Şurubu: Dikili Bademli'ye özgü olarak üretilen ve soğuk şekilde tüketilen Koruk Şurubu bölgeyi ziyaret edenlerin oldukça beğendiği bir lezzet. Sıcak yaz günlerinde serinlemek için tercih edilen Koruk Şurubu köy meydanında satılmakta. Bademli'ye uğradığınızda mutlaka koruk şerbetini de tadın. 

Bademli Koruk Şurubu

Bademli Turizm: Bademli'nin geçim kaynağı genel olarak turizm. Köyde yer alan oteller ve pansiyonlar özellikle yaz aylarında oldukça fazla ilgi görüyor. Birçok doğal olarak güzelliği bünyesinde barındıran Bademli, termal turizm konusunda da ilgi gösterilen yerler arasında.

Bademli Turizm

Bademli Plajları: Zeytin ağaçları arasında, altın renkli kumların, turkuaz tonlarındaki denizle buluştuğu Bademli plajları bölgenin turizm açısından hareketlenmesindeki en büyük sebep. Çevresi küçük adacıklarla çevrili olan dingin Bademli plajları özellikle kalabalık ve gürültülü ortamlarda denize girmekten hoşlanmayanlar için ideal. 

Bademli Plajları

Bademli Plajları