Balnet

Kazdağları Tatil

Kazdağları, büyük ölçüde Biga Yarımadası sınırları içinde bulunuyor. Kazdağları bölgesi, Batıda Dede Dağı, ortada Kazdağı'nın Babadağ, Karataş ve Sarkız olmak üzere üç tepesi, doğuda Eybek Dağı, kuzey doğuda Gürgen Dağı ve Kocakatran Dağı’ndan oluşuyor.

Üç tepeye sahip olan esas Kaz Dağı'nın en yüksek noktası 1774 metrelik Karataş tepesi ve Edremit, Güre'nin kuzey yönünde bulunuyor. Bayramiç ilçesinin Ayazma piknik alanı ise Kazdağı zirvesinin kuzey batısında yer alıyor ve Bayramiç'ten yaklaşık 17 km'lik Evciler Beldesi yolunu takip edip, Evciler'in ardından 6 km'lik yol aşılarak ulaşılabiliyor.

Kazdağları Görünüm

Kazdağları hakkında diğer önemli bir bilgi ise; bölgenin hızla yükselmeye başlaması sonucunda, yamaçlarda dereler oluşmaya başlamış olması. Park sınırları içinde sayılamayacak kadar küçük dereler, otuza yakın akarsu mevcut. Bunların en önemlileri Zeytinli Çayı, Kızılkeçili Çayı, Güre Çayı, Kuru Dere, Manastır Çayı, Ihlamur Dere, İskele Deresi ve Şahin Deresi.

Balıkesir, Edremit İlçesi sınırları içinde, Biga Yarımadası'nın güneyinde yer alan Kazdağları Milli Parkı 21.463 hektarlık bir alana yayılıyor. Milli Park'ın, Edremit'e uzaklığı yaklaşık 15 km. Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi’ni birbirinden ayıran ve antik çağda İda Dağı olarak anılan Kazdağı, Biga Yarımadası’nın en yüksek bölgesi. Dağ üzerinde kuzey-güney yönünde uzanan derin vadi ve kanyonlar bol oksijenli hava akımları oluşturuyor. Kazdağları'nı gezmek için özel izin gerekli. Gerek büyük kentlerde gerekse yörede seyahat acentalarının düzenlediği turlara katılmak en iyi çözüm.

Dünyada sadece Kazdağları'nda bulunan 26 farklı bitki türü belirlenmiş durumda. Zengin fauna ve floraya sahip olan bölgede eskiden bitki toplama turları gerçekleştiriliyordu. Bölgedeki bu bitkiler dünya mirasının bir parçası olduğu için bitkilerin bilerek ya da bilmeyerek koparılması tehlikesinden dolayı sadece rehber eşliğinde yapılan turlara izin veriliyor. Isırganotu, kuşburnu, mor kekik Kazdağları'ndaki şifalı bitkilerin başında geliyor. Kazdağları'nda yerel kültürün bir parçası olarak birçok bitki sağlık amacıyla çeşitli biçimlerde kullanılıyor.

Kazdağları

Kazdağları, çam ormanlarıyla kaplı muhteşem doğası ve tarihi köyleri nedeniyle her yıl yaz-kış ziyaretçi çeken bir turizm merkezi. Bölgede dağ eteklerinde yer alan Kazdağları butik otelleri, Kazdağları pansiyonları ve Kazdağları apartları gibi konaklamak için pek çok seçenek bulunuyor.