Adatepe Köyü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adatepe Köyü, Edremit Körfezi'nde, Kazdağları tepelerinde yer alan küçük bir köy. Çanakkale'den, Adatepe'ye gelirken Ayvacık'ı geçip, Kazdağlarını aştıktan sonra Küçükkuyu'ya ulaşılıyor. Küçükkuyu'nun içinden Zeus Altarı ve Adatepe Köyü tabelaları takip ediliyor. Adatepe'nin taş evleri içeri doğru saptıktan 3,5 km sonra karşınıza çıkıyor.

Adatepe Köyü

Adatepe Köyü'nden Görünüm

Yolculuğun özellikle bu son kısmı uçsuz bucaksız gibi görünen zeytin ağaçlarının arasında yapılıyor.

Adatepe mevkine yaklaşırken sıra sıra zeytin satanları görünce artık bir zeytin diyarında olduğunuzu anlıyorsunuz. Hatta burada bu kültürü tanıyabileceğiniz bir zeytinyağı müzesi bile var. Köylünün ana geçim kaynağı da zeytin ve zeytinyağı.

2001 yılında kurulan Adatepe Zeytinyağı Müzesi, köyün dışında, Küçükkuyu'da. Burada geleneksel ve modern zeytinyağı üretimi ile ilgili her şey görülebilir.

Müzenin alt katında geleneksel taş değirmen gibi, üretimde kullanılan büyük aletler var. Üst kattaki kocaman panolar ve maketler sayesinde ise zeytinin Kasım - Aralık aylarında olgunlaşması, toplanması, zeytin hamuru haline gelmesi ve altın sarısı yağa dönüşmesinin tüm aşamaları görülebiliyor.

Adatepe Köyü Sonbahar

Başlangıçta zeytinyağı çok az olduğu için yenilmeyecek kadar değerli bir madde olarak görülüyormuş. Biraz bollaşınca aydınlatmada kullanılıyor ancak çok sonraları yaygınlaşınca sofralara geliyor.

Zeytin tasnif değirmeni, yerel zeytinyağı etiketleri, kandiller, anforalarla müze zenginleştirilmiş. Çoğu, Adatepe köylüsünün hediyesi. Çevre köylerden hatta Türkiye'nin uzak köşelerinden bile müzeye eşya bağışlanmış.

Zeytinyağının yanı sıra eski kazanlarda sabun yapımı ile ilgili bilgi almak da mümkün.

Ayrıca müzenin içinde her türlü zeytin ürününün satıldığı bir de dükkan var.

Eski bir Rum köyü olan Adatepe Köyü, sit alanı olduğu için yıllar önceki görüntüsünü aynen korumuş. Kahvesi, meydanı, tarihi evleri ile modern bir köy havasında.

Adatepe'deki Taşmektep, düzenlenen seminerlerle kültür sanat dünyasını biraraya getiriyor. Burası Adatepe ziyaret edildiğinde mutlaka görülmesi gereken bir yer, etkinliklere katılmak için ise yıllık takvimi takip etmek gerekiyor.

1980'li yıllardan itibaren kentten uzaklaşmak isteyenlerin gelmeye başladığı Adatepe, son yıllarda iyice renklenmeye başlamış. Köyün eski ilkokulu, şimdi felsefe, edebiyat, sanat ve sanat tarihi alanlarında seminerlerin yapıldığı Adatepe Taşmektep'e dönüşmüş durumda.

Adatepe Köyü

Taşmektep'in amacı şehrin yorucu ortamından uzaklaşıp, yeni bilgiler edinerek, bilgi üreterek verimli bir tatil geçirmek isteyen insanları biraraya getirmek.

Taşmektep'ten Adatepe'deki diğer binalara doğru uzanıyoruz. Buradaki 130 evin 100'ü İstanbul Ankara gibi büyük şehirlerden gelenlere ve buraya yerleşmiş birkaç İtalyan ve Fransız'a ait. Yerel halkla dışardan gelenler son derece uyum içinde görünüyor.

Adatape'de konaklamak için buradaki birkaç küçük otel ve pansiyondan birini seçmek gerekiyor. Eski taş evlerin restore edilmesi ile hizmet vermeye başlayan oteller, köy havasını yaşamak isteyenler için bire bir.

Bir çay molası için ise en güzel durak, köyün kahvesi, hurmalı kahve. Adatepe civarında uğrayabileceğiniz mekanları şuradan inceleyebilir, tesisler hakkındaki sorularınızı iletişim numaraları üzerinden iletebilirsiniz: https://balnet.net/adatepe-mekanlari

Hüseyin Meral Zeytinyağı ve Sanat Evi Adatepe'nin yukarılarında ve buranın en önemli özelliği sağlık için çok faydalı zeytin sütünün üretim merkezi olması.

Burası zeytin sütü tabir edilen yağın üretildiği tek yer. Hüseyin Meral, beş yıl boyunca doğru kıvamı tutturmak için çalıştıktan sonra, ürünlerini şimdi deposunda en uygun klimalı ortamda muhafaza ediyor.

Zeytin sütü hem yemeklerde hem de cilde sürülerek kullanılabiliyor. Bu şekilde içindeki vitamin ve antioksidanlardan faydalanmak mümkün.