Balnet
Puan
Değerlendirme
Olanak
Tip
Konum

Assos Engelli Dostu Oteller

Yükleniyor..
Assos'ta kriterlerinize uyan 6 tesis bulundu.

Assos Engelli Dostu Oteller Hakkında

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi sınırlarında bulundurduğu birçok tatil beldesiyle ismini duyurmuş bir ilçedir. Bunların en önemlisi Assos Antik le Kenti’dir. Antik çağlardan beri ticaretin, ulaşımın ve felsefenin merkezi olmuş Assos günümüzde kültürel turizmin merkezi haline gelmiştir. Ülkemizde turizm sektörü ve tatil beldesi denilince akla gelen ilk yerlerdendir. Havasıyla, iklimiyle, insanıyla ve birçok imkanıyla birlikte tatil yapmak isteyen insanların tercihlerinin başında gelmektedir.  Özellikle kültür turizmin başkenti sayılabilecek kadar önemli bir tatil beldesidir. Bu özelliği turizm tesisleri hususunda hızlı bir tesisleşmeyi getirmiş ve her kesimden insanı ağırlamayı başarmıştır. Assos tarihten aldığı birikimle engelli insanlar için tesisler planlamasıyla kendini diğer yerlerden farklı ve avantajlı duruma getirmiştir. 
Engelli kavramını engelsiz kelimesiyle eş anlamlı tutan oteller, Assos’ta bulunur. Assos engelli dostu oteller hem yerli hem de yabancı turistlerin son yıllarda dikkatini çekmektedir. Engelli insanlar, kendilerine yeterli imkân sunulmamasından dolayı çoğu zaman istedikleri yerde tatil yapamayabilir. Bu ülkemizde büyük bir eksik konu olarak değerlendirilebilir. Tatile giden her insan gibi tatil için bütçeleri olmasına rağmen bazen istedikleri yere gidemiyorlar çünkü bazı oteller engellileri hiç düşünmeden yapılmış. Aslında bu durum belki de bir otel yapılırken dikkat edilmesi gereken hususların başında geliyor. Engellilere özel giriş, asansör temin edilmelidir. Hatta onlara özel tasarlanmış odalar olmalıdır. Örneğin tezgâh boyunun alçak olduğu ve yahut tuvaletteki ince ayrıntılar bunların arasındadır. Maalesef ki buna dikkat eden otel sayısı ülkemizde çok az olsa da Assos’ta bulunan bazı otellerde bu hususa dikkat ediliyor. Assos toplumun her kesimine hitap ettiğini göstermektedir, bu açıdan engelliler için Assos engelli dostu otelleri bünyesinde barındırmaktadır. 

Assos Engelli Dostu Tatil

Engelsiz tatil imkânı, engelsiz yaşam ilkesini benimseyen otellerde gerçekleşebilecek bir durumdur. Engelsiz yaşam ilkesi, engelli bireylerin toplum içerisinde kendilerini daha rahat hissedebilecekleri alanlar oluşturmayı esas alır. Etraftaki insanlardan kendilerini eksik ya da farklı görmemelerini amaçlar. Bu amaç doğrultusunda birçok kurum ve kuruluş projeler yapmıştır ve bunları hayata geçirmeye başlamıştır. Bu kurum kuruluşlardan bazıları da Assos’taki engelli dostu oteller ve tesislerdir. Assos’ta bu anlayıştaki otellerin olmasına rağmen ülke geneline bakıldığında bu görülmeyebilir. Bu da Assos’un tatil tercihi olarak seçilmesinin bir nedeni olarak gösterilebilir. Engelli bireylere her yerde tanınması gereken kolaylıklar tatil beldelerinde de aynı şekilde işlemelidir. 

Assos’ta Mükemmel Bir Tatil

Günümüzde tatil artık keyfi bir olaydan çıkmış olup bir ihtiyaç haline gelmiştir. İnsanlar günlük hayatın stresinden, yoğun iş temposundan veya herhangi başka sebeplerden dolayı artık tatili bir kaçış yolu ve dinlenmek olarak görmektedir. Tatil bir ihtiyaç halini aldığı için engelli bireylerin de bu ihtiyaçlarını diledikleri şekilde kullanabilmeleri gerekmektedir. Bu imkânı engelli bireylere sağlayacak olansa tatil beldelerindeki kurumlardır. Bu vazifeyi iyi bir şekilde yerine getiren kurumların daha çok tercih edilmesi şaşırılası bir durum değildir. Engellilere özel hizmet sunan engelli dostu oteller Asos bölgesinin yüz akları arasındadır. Bu tesislere Assos’ta sıklıkla rastlayabilirsiniz.

Engelliler İçin Tesis Planlaması 

Engelsiz plaj, bildiğimiz plajlardan biraz daha farklıdır. Bu plajlarda tekerlekli sandalye için özel bir alan bulunuyor. Bu alanın etrafı ise dubalarla çevrili yani bu da bu alanı güvenli yapıyor. Alt kısmında ise kum yerine tekerlekli sandalyenin suda kaymamasını temel alan özel olarak yapılmış bir yol bulunuyor. Ayrıca engelsiz plajlar oluşturulurken, plajın önünde dalga kırıcı aletler bulunuyor ki bu da su seviyesinin sabit kalmasını sağlıyor. Tüm bunların yanında etrafta cankurtaran da bulunmak zorunda. Gereken tüm tedbirler alındığında engelsiz plaj fikri gerçekten kulağa harika gelebilir. Bu projenin ülkemizde yaygınlaşması demek, engelli bireylerin artık tatil seçeneklerini daha çeşitli yapabileceğini gösteriyor. Engelli bireyler; otellerini engelli dostu seçebilirken artık plajlarını da bu kritere göre seçebilecektir. Böylece tatil konusunda da engelli bireylerle aramızdaki ‘’engel’’ kalkmış olacaktır. Siz de Assos engelsiz plajlar ve Assos engelli dostu oteller ile hayalinizdeki tatili bireysel olarak ya da ailenizle yapabilirsiniz.