Behramkale Tarihi

Günümüzde yakınlığından dolayı Assos Antik Kenti ile birlikte anılan Behramkale Köyü, Çanakkale’nin, Ayvacık ilçesinde, M.Ö. 1000'li yıllardan bu yana, kesintisiz olarak yaklaşık 3 bin yıldır yaşamın sürdüğü bir alan. Bölgede bulunan çok sayıda antik yerleşim merkezinin en önemlilerinden biri olan Assos, ünlü filozof Aristo’nun burada evlenmesine neden olacak güzellikte saklı bir cennet.

Tarihi evlerden oluşan köyde, Ortaçağ mimarisini andıran taş yapılar bulunuyor. Köyün Arnavut kaldırımlı yollarında yürürken Ege Denizi ve Midilli Adası muhteşem manzaralar sunuyor. Kazdağları'nın bol oksijenli doğası içinde yer alan köyde her yana dağılmış olan nefis kekik kokuları arasında sık sık yöreye özgü malzemeler satan köy halkıyla karşılaşıyorsunuz.  

Behramkale'den Manzara 

Assos'un, günümüzdeki adıyla Behramkale'nin ilk kuruluşu M.Ö. VII. yüzyıla kadar uzanıyor. Assos bölgesini; Assos - Antik Kent, Assos -Behramkale, Assos- İskele, Assos - Kadırga ve Assos - Yakın çevresi şeklinde değerlendirmek gerekiyor. Yeniden başlayan kazı çalışmaları, köyün ve yakın çevrenin hareketlenmesine neden olmuş. Köyün kurulduğu tepenin kıyı kesimini oluşturan limanda yer alan yapılar, orijinal mimarisinin bozulmamasına dikkat edilerek onarılmış ve otel-restoran şeklinde hizmet veriyor. Ayrıca köy içinde ve yakın çevre köylerde ev pansiyonculuğu başlamış ve ev yemeklerinin yapıldığı küçük lokantalar oluşmuş durumda. Bölgenin en iyi plajı ise Kadırga Koyu. Bu yüzden koyda hızla oteller ve benzeri tesisler yükselmeye başlamış. Behramkale’nin doğu ve batısındaki köylerin hepsi yamaçlarda yer alıyor ve her köyün aşağısında denize girmek için uygun olan koylar mevcut. Bu güzel koylarda zamanla ev yemeklerinin yapıldığı küçük lokantalar, pansiyonlar ve küçük oteller oluşmuş. Günümüzde Assos ve Berhamkale temiz havası, plajları, denizi, tarihi ve antik yerleşim yerleriyle ayrıcalıklı bir tatil bölgesi haline dönüşmüş durumda. 

Behramkale Antik Sütunlar ve Deniz Manzarası

Assos Bölgesi Hakkında Daha Fazla Bilgi

Assos Otelleri