Erdek Turanköy

Erdek Turanköy  Nasıl Gidilir?

Kapıdağ Yarımadası’nın kuzey batısındaki Turanköy’e, Erdek’ten özel araç, taksi ve minibüslerle ulaşılabilir. Bandırma’ya 18 km uzaklıktaki Erdek’ten, Turanköy’e yaklaşık 20 dakikada varabilmek mümkün. Erdek sahil yolunu kuzeye doğru takip ederek Kapıdağ kıyılarının etkileyici manzarası eşliğinde Turanköy'e gidilebileceği gibi Erdek'le, Turanköy'ü birbirine bağlayan direkt yoldan da daha kısa sürede beldeye ulaşılabilir.

Turanköy Plaj ve Deniz Genel Görünüm

İstanbul’dan Erdek’e ulaşmak için arabalı İDO feribotlarını tercih edebilirsiniz. 1 saat 45 dakikada Bandırma’ya ulaştıktan sonra buradan karayolu ile Erdek’e devam etmek mümkün. İstanbul’dan, Bursa - Balıkesir - Bandırma - Erdek güzergahını izleyerek sadece kara yolu üzerinden de Turanköy'e ulaşabilirsiniz. İstanbul - Erdek arası mesafe 373 km.

Ankara’dan, Erdek’e, Eskişehir - Bursa - Bandırma - Erdek yolu izlenerek ulaşılabilir. Ankara - Erdek arası yaklaşık mesafe yaklaşık 510 km.


İzmir’den, Erdek’e ulaşmak için Manisa üzerinden Akhisar - Balıkesir - Bandırma - Erdek güzergahı takip edilebilir. İzmir - Erdek arası yaklaşık 294 km.

Turanköy Deniz Genel Görünüm

Erdek Turanköy Nereler Gezilir?

Çam ormanları arasında, bakir bir noktada bulunan Turanköy plajı, beyaz kumları, berrak denizi ve sığ suyu ile beldedeki en dikkat çekici alan.

Bölgede balıkçılık azalmış olsa da Turanköy’de görülmesi gereken noktalardan biri de Turanköy limanı.

Araç ve yaya yollarından uzakta, Turanköy’e 10 dakikalık mesafede yer alan bayanlar plajını ise, isminden de anlaşılacağı üzere genelde kadınlar ziyaret ediyor.

Sağ tarafında Ormanlı, sol tarafında Doğanlar Köyü bulunan Turanköy, çevredeki şelale ve ormanların gezilebileceği bir nokta.

Turanköy Plajından Günbatımı

Erdek Turanköy Neler Yapılır?

- Turanköy’e turizm açısından değer kazandıran doğayla iç içe sahilinde serinleyip, güneşlenebilirsiniz.

- Çevredeki köyleri ziyaret edebilir, köy ormanlarını ve şelaleleri görebilirsiniz.

- Sahildeki kafelerde deniz manzarası eşliğinde içeceklerinizi yudumlarken dinlenebilirsiniz.

- Bölgede yetişen zeytinleri tadabilir, dilerseniz ünlü zeytin çeşitlerinden ve zeytinyağından satın alabilirsiniz.

Turanköy Park ve Deniz

Erdek Turanköy Ne Yenir Ne İçilir?

Turistik açıdan yeni keşfedilen bölgelerden biri olan Turanköy’ün sahilindeki kafe ve restoranlarda lahmacun, pide, kebap ve aperitif çeşitlerini bulabilmek mümkün. Ayrıca bölgede sık tüketilen yiyeceklerden olan tenekede tavuk kızartması, odun ateşinde kestane, palamut, lüfer ve bölgenin leziz zeytinleri, zeytinyağı tadılabilir.

Tenekede Tavuk

Erdek Turanköy Konaklama

Turanköy, turizm bakımından yeni keşfedilen bölgelerden olduğu için beldede henüz konaklama seçenekleri gelişmiş durumda değil. Otel ve benzeri büyük tesislerin yer almadığı köyde ev pansiyonculuğu yapılıyor. Bakir, dokunulmamış, huzurlu ortamlardan hoşlananların müdavimi olduğu turistik köy genellikle bu sebeplerden dolayı ziyaretçi çekiyor. 

Doğayla İç İçe Turanköy

Erdek Turanköy Ne Zaman Gidilir?

Turanköy, merkez dışında, çevresi iğne yapraklı ağaçlarla kaplı, bakir bir nokta olduğundan yazları ulaşım daha kolay gerçekleşse de kışları hava şartlarına göre aksamalar olabiliyor. Daha çok deniz, kum, güneş keyfi için tercih edilen Turanköy’e Haziran ve Eylül aylarında gidilebilir. Bunun dışında Turanköy, dinlenmek için her zaman uygun olan sakin bir yer.

Turanköy Manzara

Erdek Turanköy Plajı

Turanköy, etrafı ormanlarla çevrili, deniz kenarında yer alan bir köy ve önünde uzun bir plajı mevcut. Tam anlamıyla bir sahil köyü olan Turanköy’e 10 dakika uzaklıkta bulunan Bayanlar Plajı, kadınlara özel bir kumsal. Dilerseniz Turanköy’ün sağında ve solunda bulunan Ormanlı ve Doğanlar Köyleri’nin de plajlarını tercih edebilirsiniz..

Turanköy Plajı Genel Görünüm