Balnet
Puan
Değerlendirme
Olanak
Tip
Konum

Erdek Engelli Dostu Oteller - En İyi Fiyat Avantajları

Yükleniyor..
Erdek'te kriterlerinize uyan 16 tesis bulundu.

Diğer Tesisler

Erdek Engelli Dostu Oteller Hakkında

Erdek, ülkemizde turizm sektörü ve tatil beldesi denilince akla gelen ilk yerlerdendir. Havasıyla, iklimiyle, insanıyla ve birçok imkanıyla birlikte tatil yapmak isteyen insanların tercihlerinin başında gelmektedir. Özellikle Mayıs ve Eylül ayları arasında nüfusunu neredeyse iki katına çıkaran Erdek’in tatil severler tarafından çok tercih edildiğini anlaşılmaktadır. Engelli kavramını engelsiz kelimesiyle eş anlamlı tutan oteller, Erdek’te de bulunur. Engelli insanlar, kendilerine yeterli imkan sunulmamasından dolayı çoğu zaman istedikleri yerde tatil yapamayabilir. Bu ilkemizde büyük bir eksik konu olarak değerlendirilebilir. Tatile giden her insan gibi bütçeleri olmasına rağmen bazen istedikleri yere gidemiyorlar çünkü bazı oteller engellileri hiç düşünmeden yapılmış. Aslında bu durum belki de bir otel yapılırken dikkat edilmesi gereken hususların başında geliyor. Engellilere özel giriş, asansör temin edilmelidir. Hatta onlara özel dizayn edilmiş odalar olmalıdır. Maalesef ki buna dikkat eden otel sayısı ülkemizde çok az olsa da Erdek’te bulunan bazı otellerde bu hususa dikkat ediliyor. Erdek engelli dostu oteller ve pansiyonların diğer beldelerdeki otellere göre daha çok tercih edilme nedenlerinden biri de budur. Toplumun her kesimine hitap ettiğini kanıtlamak için engelliler için çoğu ayrıntıyı bünyesinde barındırmaktadır. 

Engelsiz Tatil İmkanı

Engelsiz tatil imkanı, engelsiz yaşam ilkesini benimseyen otellerde gerçekleşebilecek bir durumdur. Engelsiz yaşam ilkesi, engelli bireylerin toplum içerisinde kendilerini daha rahat hissedebilecekleri alanlar oluşturmayı esas alır. Etraftaki insanlardan kendilerini eksik ya da farklı görmemelerini amaçlar. Bu amaç doğrultusunda birçok kurum ve kuruluş projeler yapmıştır ve bunları hayata geçirmeye başlamıştır. Bu kurum kuruluşlardan bazıları da Erdek engelli dostu oteller ve pansiyonlardır. Erdek’te bu anlayıştaki otellerin sayısının fazla olmasına rağmen ülke geneline bakıldığında bu görülmeyebilir. Bu da Erdek’in tatil tercihi olarak seçilmesinin bir nedeni olarak gösterilebilir. Engelli bireylere her yerde tanınması gereken kolaylıklar, tatil beldelerinde de aynı şekilde işlemelidir. Günümüzde tatil artık keyfi bir olaydan çıkmış olup bir ihtiyaç haline gelmiştir. İnsanlar günlük hayatın stresinden, yoğun iş temposundan ya da herhangi başka sebeplerden dolayı artık tatili bir kaçış yolu ve dinlenmek olarak görmektedir. Tatil bir ihtiyaç halini aldığı için engelli bireylerin de bu ihtiyaçlarını diledikleri şekilde kullanabilmeleri gerekmektedir. Bu imkanı engelli bireylere sağlayacak olansa tatil beldelerindeki kurumlardır. Bu vazifeyi iyi bir şekilde yerine getiren kurumların daha çok tercih edilmesi şaşılası bir durum değildir. İnsana insan olduğu için değer veren bu kurumlara Erdek’te sıklıkla rastlayabilirsiniz. Erdek engelli otelleri engelli vatandaşların istedikleri gibi tatil yapabilmeleri için tüm ayrıntılara sahiptir.

Erdek Engelsiz Plaj

Erdek’te birçok otelin plaja yakın olduğu düşünülürse Erdek engelsiz plaj, engelli bireylerin tatil tercihini yönlendirmede büyük bir rol oynuyor. Engelsiz plaj, bildiğimiz plajlardan biraz daha farklı. Bu plajlarda tekerlekli sandalye için özel bir alan bulunuyor. Bu alanın etrafı ise dubalarla çevrili yani bu da bu alanı güvenli yapıyor. Alt kısmında ise kum yerine tekerlekli sandalyenin suda kaymamasını temel alan özel olarak yapılmış bir yol bulunuyor. Ayrıca engelsiz plajlar oluşturulurken, plajın önünde dalga kırıcı aletler bulunuyor ki bu da su seviyesinin sabit kalmasını sağlıyor. Tüm bunların yanında etrafta cankurtaran da bulunmak zorunda. Gereken tüm tedbirler alındığında Erdek engelsiz plaj fikri gerçekten kulağa harika gelebilir. İşte tam da bu sebepten dolayı Erdek’te engelsiz plaj için çalışmalara başlandı. Gerekli izinler alındıktan sonra yapımına başlanacak olan projeye büyük bir destek var. Hem sosyal medya platformlarından hem de etraftaki sakinlerden oldukça ilgi gören projenin ülkemizde yaygınlaşacağı düşünülüyor. Bu projenin ülkemizde yaygınlaşması demek, engelli bireylerin artık tatil seçeneklerini daha çeşitli yapabileceğini gösteriyor. Engelli bireyler otellerini engelli dostu seçebilirken artık plajlarını da bu kritere göre seçebilecektir. Böylece tatil konusunda da engelli bireylerle aramızdaki ‘’engel’’ kalkmış olacaktır. Erdek engelli dostu oteller engelli vatandaşların da mükemmel tatil için tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Böylece, diğer konuklara sunulan tüm imkanlar engelli misafirler için de Erdek engelli dostu oteller ve pansiyonlar tarafından sunulmaktadır.