Muğla Bodrum

Muğla'dan, Ege Denizi'ne doğru uzanan Bodrum Yarımadası, bölgeye ismini veren ve Türkiye'nin en popüler turistik ilçesi olan Bodrum'a ev sahipliği yapıyor. Bodrum ilçesi, kent merkezi ile birlikte Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Göltürkbükü gibi eşsiz koyların bulunduğu tatil beldelerini de kapsıyor. 

Bodrum Genel Görünüm

Her yıl yerli, yabancı sayısız turiste ev sahipliği yapan Bodrum'un en çok ilgi gören kısmı kent merkezi ve çevresi. Bodrum Kalesi, Sualtı Arkeoloji Müzesi, Yel Değirmenleri, Halikarnas Mozolesi ve Zeki Müren Sanat Müzesi gibi paha biçilemez tarihi eserlere ev sahipliği yapan Bodrum merkez, aynı zamanda geleneksel beyaz evleri, kapsamlı yat limanı ve mavi bayrak ödüllü plajlarıyla da ziyaretçilerini cezbetmeyi başarıyor. 

Doyasıya deniz, kum, güneş keyfi ile birlikte tekne turlarına katılma fırsatı da sunan Bodrum merkezden hareket eden tekne turları ile dilerseniz Datça gibi çevredeki tatil beldeleri ile birlikte Kos, Kalimnos, Leros gibi Yunan Adaları'nı da ziyaret edebilirsiniz. 

Halikarnas Mozolesi

Ziyaretçilerine kent merkezi dışında da görülmeye değer sayısız alan sunan Bodrum'da, gezilmesi gereken diğer popüler alanlar ise; Gümbet, Bitez, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan ve Göltürkbükü. Tümünde, Bodrum'la özdeşleşmiş olan beyaz evlerin ve ödüllü plajların bulunduğu Bodrum tatil beldelerine merkezden hareket şehir içi ulaşım seçenekleri veya teknelerle ulaşmak mümkün.

Onu aşkın Bodrum beldesinin tümü kendisine has detaylara sahip: Dondurmasıyla bilinen Bitez, Tavşan Adası ile ünlü Gümüşlük, yat limanı ile dikkat çeken Yalıkavak, Bodrum'daki ilk yerleşim yeri olan Gündoğan, iki popüler tatil beldesinin birleşiminden oluşan Göltürkbükü gibi. 

Tavşan Adası

Yılın büyük bir kısmında güneşli bir havaya sahip olan Bodrum'da deniz suyu sıcaklığı Mayıs ayının başından Ekim'in sonuna kadar en az 6 ay boyunca serinlemek için uygun oluyor. Bodrum'u kalabalıktan arınmış ve sessiz, sakin bir dönemde ziyaret etmek isteyenler ise Kasım ve Mart aylarını tercih edebilirler. Bu aylarda Bodrum'da, hava tam olarak soğumadığı gibi atmosfer oldukça huzurlu ve dinlendirici oluyor. 

150.000'i aşan yerleşik nüfusuyla Muğla'nın en kalabalık ilçesi olan Bodrum'un büyük bir kısmı arkeolojik ve doğal sit alanı ilan edildiği için bölgede yapılaşma ve düzen oldukça sıkı kurallarla kontrol ediliyor. Bu yüzden bölgenin karakteristik görüntüsünü ve atmosferini bozan bir detaya rastlamak mümkün değil.