Balnet
Puan
Değerlendirme
Olanak
Tip
Konum

Foça Pansiyonları Hakkında

Foça Ege Bölgesinde bulunan İzmir ilinin, doğal güzelliklerini günümüze kadar muhafaza edebilmiş  tarihi ve turistik bir çok mekana ev sahipliği yapan bir ilçesidir. İlçe adını antik çağda bu bölgede yaşayan foklara İyon dilinde verilen bir isim olan Phokaia’dan almıştır. Konum olarak İzmir’in kuzey bölümünde yer almaktadır. Foça , güneyde Menemen doğuda Aliağa ilçeleriyle komşudur. Kuzey ve batı bölümü ise Ege denizine denk gelmektedir.

Günümüzde doğallığını koruyan ilçeler arasındadır. Temiz havası, berrak denizi, bozulmamış doğası ve birbirinden  elit plajlarıyla harika bir turistik bölgedir. Ayrıca bir çok turistik gezinin rotası üzerinde bulunmasından dolayı her yıl tatilcilerin uğrak yeri haline gelmiştir.

Dalış noktalarına yakın olması sebebiyle dalış sporuyla ilgilenen sporcuların da sık sık gelip gittiği bir yerdir. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Akdeniz Foklarına da ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede genel olarak Akdeniz iklimi özellikleri görülmektedir. Foça’da yaz ayları sıcak ve kurak kış ayları ise ılıman ve yağışlı geçer. Bölge halkının en önemli geçim kaynakları turizm ve balıkçılıktır.

Gelişen balıkçılık sektörü sayesinde Foça da bulunan restoranlarda birbirinden lezzetli balık yemekleri tatma imkanı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ilçe de bulunan köylerde tarım ve hayvancılık gibi ekonomik faaliyetler de mevcuttur.

Neden Foça Pansiyonları

Herkesin bir tatilden beklentileri aynı değildir. Bazı insanlar tatili konaklayacakları yerde konforlu bir ortam eşliğinde kafa dinleme şeklinde  planlarken bazıları da tatil için gittikleri yerde bulunan turistik tarihi yerlerin hepsini dolaşarak tatillerini değerlendirmeyi planlarlar.

Tatil süresince barınacakları yerde uzun zaman harcamayarak günü dışarıda gezerek geçirmeyi planlayanlar ve barınma konusundaki maliyeti düşük tutmak isteyenler için Foça pansiyonları yerinde bir tercih olacaktır. Pansiyonlar genel olarak sabah kahvaltısı ve akşam yemeği olarak iki öğün yemek servisi bulunan  bölünmüş mütevazı odalardan oluşan misafirlerin konaklaması için hizmet veren mekanlardır.

Tuvalet ve banyo konusunda bazı pansiyonlar da her odada bulunmakla birlikte bazı pansiyonlarda bu alanlar kat sonlarında ortak kullanıma açık şekildedir. Pansiyonlarda otellerde olduğu gibi aylar öncesinden rezervasyon yapmanız gerekmez boş odası olan pansiyonları aynı gün yerleşme şansınız vardır. 

Foça Pansiyonları Avantajları 

Pansiyonlar tatil planı olan insanlar için en başta maddi konuda büyük bir avantaja sahiptir. Özellikle gençler ve öğrenciler için bu yönüyle otellere göre daha çok tercih edilmektedir. Foça pansiyonları konum olarak plajlara ve eğlence mekanlarına oldukça yakın bir şekilde inşa edilmiştir. Bu yönüyle de büyük avantaja sahiptir. Ayrıca fiyat konusunda da maddi yükü gayet azdır.

Otellere göre oldukça uygun fiyat tarifesine sahip olan pansiyonlar tatilcilerin maddi konuda imdadına yetişen yegane unsurlardır. Bunun yanı sıra pansiyonlar daha az insan kapasitesine sahip olduğu için otellere göre daha sessiz mekanlardır. Sizde hem iyi bir tatil yapıp hem de maddi olarak en az şekilde zarara uğramak isteyenlerdenseniz Foça pansiyonları bu konuda iyi bir tercih olacaktır. 

Foça Pansiyonları Ve Hizmet Kalitesi 

Genelde pansiyon denilince fiyat tarifesinin düşük olması ve daha küçük mekanlar oldukları göz önünde bulundurulunca düşük bir hizmet kalitesi olacağı algısı bulunmaktadır. Bu algı bütünüyle yanlış bir algıdır. Foça pansiyonları temizlik açısından gayet hijyenik bir yapıya sahiptir.

Odalar belirli aralıklarla pansiyonda çalışan temizlik görevlileri tarafından temizlenmekte, nevresimler düzenli olarak yıkanmakta ve günlük kullanıma uygun hale getirilmektedir. Ayrıca pansiyonların bir çoğunda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği olmak üzere iki öğün yemek verilirken bazılarında öğle yemeği seçeneği de bulunmaktadır. Genel olarak hizmet kalitesi bir oteldeki kadar yüksek olmasa da fiyat performans açısından gayet iyi denilebilecek bir düzeydedir. 

Foça Pansiyon Fiyatları

Foça pansiyonları konaklama konusunda otellere göre gayet uygun fiyat tarifelerine sahiptir. Pansiyonlar arasında fiyat farkları genel olarak yok denecek kadar azdır. Diğer sahil kesimindeki illerde bulunan bir çok pansiyona göre de fiyat performans açısından aldığı parayı sonuna kadar hak ettikleri görülmektedir. Konum olarak plajlara yakın olmaları bakımından ulaşım konusunda çok zaman kaybedilmesi sorununu da kısmen ortadan kaldırmaktadır. Bu yönleriyle ele alındığı zaman Foça pansiyonları tatil planları yaparken bir yandan da maddi olarak yıpranmamak isteyenler için alternatifi bulunmayan bir tercih konumuna sahiptir.