Balnet

Yeni Foça

Yeni Foça

Sahil şeridinde otel, restoran, kafe ve barların bulunduğu Yeni Foça, çoğunlukla iki katlı, butik yapılardan oluşuyor. Merkezi ve çevresi denize girmek için ideal pek çok alan sunan belde, sakin ve huzurlu bir yaz tatili geçirmek isteyenler için oldukça uygun bir nokta. 

Tatilini Ege’nin en güzel beldelerinden birinde, Yeni Foça bölgesinde geçirmek isteyenler hem konaklama hem de eğlence anlamında birçok alternatife sahiptir. Yeni Foça hava durumu sezonun ilk günlerinden sonuna kadar tatil yapmak için elverişlidir. İzmir Yeni Foça huzurlu ve mutlu bir tatil isteyenlerin gözdesi olmuştur. Foça deyince elbette herkesin kastettiği aslında Eski Foça bölgesidir. Ancak Yeni Foça da özellikle son yıllarda dikkat çekici bir popülerliğe sahip olmuştur.
 

- İzmir’e 70 km uzaklıktaki bölgede  Eski Foça  ve Yeni Foça olmak üzere iki ayrı tatil beldesi bulunur. Özellikle İzmir ve çevresinden gelen tatil severler için Yeni Foça harika bir tercih olacaktır. Eski Foça mı Yeni Foça mı daha güzel sorusunun cevabı tatil severlerin önceliklerine göre değişir. Daha sakin bir tatil için İzmir Yeni Foça otelleri daha uygundur. Yeni Foça sahil uzun bir cadde boyunca restoranlara, kafelere, konaklama tesislerine ev sahipliği yapar. Yeni Foça tatil yapmayı planlayan sizler için oldukça iyi bir tatil bölgesi olabilir.

 

 

Yeni Foça Konaklama İmkanları

Yeni Foça tatil dönemi dışında seyrek nüfuslu bir yapıdadır. Yeni Foça 7 Jandarma Komando Eğitim Alayı bölgede belli bir hareket sağlamıştır. Yeni Foça otelleri İstanbul’dan gelen tatil severlerin de son yıllarda sıkça tercih ettiği tesisler haline gelmiştir. Yeni Foça satılık yazlık ve Yeni Foça kiralık yazlık seçenekleriyle buraya kalıcı olarak yerleşmek ya da yaz mevsiminin tümünü buradan geçirmek isteyenlere fırsat sunar. Tatilden sonra buraya yerleşmek isteyenler için Yeni Foça satılık taş ev seçenekleri de bulunur. Mimari olarak eşsiz güzellikte olan taş evler sizleri ve misafirlerinizi kendisine hayran bırakacaktır. Yeni Foça halk plajı deniz keyfini ücretsiz yaşama imkanı sağlar. Ayrıca, burası Yeni Foça bölgesinin en popüler alanları arasındadır. Yeni Foça belediyesi binasının da yer aldığı bu çevre bölgenin merkezi konumundadır. Yeni Foça otel ve Yeni Foça pansiyon tesisleri genellikle Yeni Foça halk plajı ve Yeni Foça plajı üzerindeki All Stairs ve Karagöz caddeleri çevresinde konumlanmıştır.

Eski Foça'nın sit alanı ilan edilmesiyle birlikte gelişen ve daha modern yapılara ev sahipliği yapan Yeni Foça, plaj bakımından oldukça zengin bir bölge. Küçük bir limanı bulunan Yeni Foça'nın merkezinden de denize girilebiliyor. 

 

Yeni Foça Gece Sahil Genel Görünüm

Gezilecek Yerler

Tatil bölgelerinin gözde yerlerinden birisi olan Yeni Foça turistik ve tarihi olarak gezebileceğiniz birçok yere sahiptir. Yeni Foça’nın butik bir tatil bölgesi olmasında binaların mimarisinin de payı oldukça büyüktür. Antik yapılı eski Rum taş evleri Yeni Foça’ya bambaşka bir hava katmaktadır. Gündüzleri Yeni Foça’nın eşsiz sokaklarında gezip oralarda fotoğraf çektirebilirsiniz. Nostaljik filmlere sahne olacak bir yer olan Yeni Foça’da akşamları ne çok gürültülü ne de çok sakin geçmektedir. Yeni Foça da gezilecek yerler Siren kayalıkları, Foça Adaları ve birçok tarihi yapıdan oluşmaktadır.

 

Siren Kayalıkları

Yeni Foça’ya gittiğinizde görebileceğiniz yerlerden birisi de Siren kayalıklarıdır. Siren kayalıkları Yeni Foça ile özdeşleşmiş olan, hattaya Foça’ya ismini vermiş olan fok balıklarının yaşadığı bir alandır. İnsanların doğal yaşama herhangi bir zarar vermemesi için burada denize girmek yasaktır. Yeni Foça Siren Kayalıklarını yakından göremeseniz bile uzaktan görmekte sizlere oldukça keyif verecektir.

 

 

 

Foça Adaları

Foça Adaları 6 farklı ıssız adadan oluşmaktadır. İncir Adası bu adalar arasında ziyaretçilerin en çok gittiği adadır. İncir Adasına gelen ziyaretçiler burada piknik yapabilir ve plajında büyüleyici Ege sularının keyfini çıkarabilir. Devamı >>

 

Kybele Açıkhava Tapınağı

Tarihi yerleri gezmeyi seven turistlerin Yeni Foça da ziyaret edebilecekleri bir yerde Kybele Açıkhava Tapınağı olacaktır. Roma döneminde yapılmış olan Kybele Açıkhava Tapınağı harç kullanılmadan yapılmıştır. Kybele Açıkhava Tapınağı yapımı esnasında harç kullanılmamıştır. O zamanların mimari durumu da göz önüne alındığında Açıkhava Tapınağının yapılışı ve mimarisi buraya gelen turistlere eşsiz ve görülmeye değer bir yer olduğunu ispatlamıştır.

 

Şeytan Hamamı

Birçok tarihi yapıya sahip Yeni Foça, Şeytan Hamamı ile de buraya gelen turistleri kendine hayran bırakmıştır. Şeytan Hamamı Antik Çağ zamanında büyük kayaların oyularak yapıldığı bir mezardır. Antik Çağ hakkında sizlere ipuçları verebilecek olan Şeytan Hamamı M.Ö. dördüncü yüzyıla sahip bir yapıdır.

 

Athena Tapınağı

Yeni Foça’da bulunan tarihin eşsiz güzelliklerinden birisi de İyon kalıntısı olan Athena Tapınağıdır. Athena Tapınağı İyon kentlerinden birisi olan Phokaia’nın ana tanrıçası olan Athena adına yapılmıştır. M.Ö 580 yıllarında yapılmış olan bu tapınak eksi tarihe merak duyan turistler buraya oldukça rağbet göstermiştir.

 

Pers Anıt Mezarı ( Taş Ev)

Pers Anıt Mezarı mimaride oldukça ileri giden Persler’in M.Ö. 4.yüzyılda yapmış olduğu bir yapıdır. M.Ö yapılmış yapılara ilgi duyan ve incelemekten keyif alan ziyaretçilere Yeni Foça’ya geldiklerinde Taş Evi görmelerini öneririz.

 

Herodot Duvarı

Mitolojik efsanelere sahip olan Yeni Foça’da kazılar yapıldıkça tarih bizler için biraz daha aydınlanmaktadır. Yeni Foça da yapılan kazı çalışmalarında Arkaik döneme ait yaklaşık 5 km uzunluğunda surlar bulunmuştur. Herodot bu çalışmalar sonucunda bulunan duvardan eserlerinde çokça bahsettiği için bu duvar “Herodot duvarı” olarak adlandırılmıştır. 

 

Ne Yapılır?

Eski Foça mı Yeni Foça mı çok sık sorulan bir sorudur. Aslında, iki merkez arası uzaklık yalnızca 16 kilometredir. Yani yarım saatlik bir yolculuk sonrası diğer tatil beldesine ulaşabilirsiniz. Bu sebeple, hangisinde konaklasanız da diğerini keşfetme olanağına sahipsiniz. Yeni Foça’da buraya gelen tatilciler için bazı imkanlar bulunmaktadır. Çoğu insan tatil için kalabalık yerleri tercih etmesinden dolayı Yeni Foça diğer beldelere göre oldukça sakin bir beldedir. Eşsiz mavi denizinde yüzmek ve güneşlenmek buraya gelen tatilcilerin yapması gereken ilk şeydir. Ege’nin serin ve temiz sularında doyasıya yüzerken burada hizmet veren sörf okulundan yüzme bilmiyorsanız yüzme dersi veya sörf dersi alıp Ege denizinde keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Yeni Foça fazla kalabalık olmayan sakin bir tatil beldesidir. Bölgede insan trafiği genellikle sahil bölgesinde yoğunlaşır.

 

Ne Yenir?

Yeni Foça limanı bölgeye estetik bir görünüm kavuşturmuştur. Bununla birlikte Yeni Foça limanı çevresinde, bölgenin ambiyansına uygun şekilde çok sayıda balık restoranı yer alır. Taze deniz ürünlerini bu restoranlarda keşfedebilir, böylece tatilinize farklı bir renk katabilirsiniz. Nefis Yeni Foça limanı manzarası eşliğinde eşsiz deniz lezzetlerini bu restoranlarda tadabilirsiniz. Mevsimine göre değişiklik gösteren menüleriyle Yeni Foça restoranları hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin beğenisini kazanmıştır. Yeni Foça’da deniz ürünleri dışında Ege bölgesinin yöresel lezzetlerini oluşturan zeytinyağlı ürünlerini de eşsiz deniz manzarasında sevdiklerinizle birlikte tadabilirsiniz.

 

Ne Zaman Gidilir?

Yeni Foça’da Akdeniz iklimi görülmektedir. Yeni Foça’ya gitmek isteyen kişilerin buraların yaz aylarında çok sıcak ve kurak kış aylarında ise ılıman ve yağışlı olduğunu bilip tatillerini iklime göre planlamalarını öneririz. Eşsiz bir doğa güzelliğine sahip Yeni Foça’da maki bitki örtüsü bulunmaktadır.

 

Sizler de yaz tatilinizi sakin ve eşsiz manzaraya ve güzelliklere sahip bir yerde yapmak istiyorsanız Yeni Foça’ya mayıs ayı ile kasım ayları arasında gelerek eşsiz bir tatil yaşayabilirsiniz.

 

Ne Alınır?

Yeni Foça’da alışveriş yapabileceğiniz yerlerin başında her pazar günü kurulan ve içerisinde doğal ürünler satılan Yeni Foça semt pazarı gelmektedir. Foça Semt Pazarında yöre halkının yetiştirmiş olduğu meyve, sebze ve süt ürünlerini satın alabilirsiniz. Yeni Foça’da tarhana, reçel ve kışlık salçalar satın alıp evinize götürebilirsiniz.

 

Doğal lezzetlerin haricinde Yeni Foça’nın merkezinde bulunan dükkanlardan kendinize ve sevdiklerinize hediyelik eşyalar, takılar, seramik ürünler, el işlemesi kumaşlar ve örtülerden satın alabilirsiniz. Butik bir yer olan Yeni Foça’da kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilecek bir sürü eşya bulmanız mümkündür.

 

Yeni Foça’ya Ulaşım

Yeni Foça ulaşım bakımından birçok alternatife sahiptir. Bu alternatiflerden size uygun olanları ile tatil yapacağınız Yeni Foça’ya kolaylıkla ulaşmanız mümkündür. İzmir’in şehir merkezinden Yeni Foça’ya gitmek için kullanabileceğiniz birçok toplu taşıma aracı bulunmaktadır. Bizler ilk olarak hususi araç ile seyahat etmek isteyen kişilerden başlamak istiyoruz.

 

Özel Araç

Bulunduğunuz ilden özel aracınız ile direkt olarak Yeni Foça’ya gidebilirsiniz. Yeni Foça ile İzmir arasında yaklaşık olarak 65 km, İstanbul arasında 501 km ve Ankara arasında ise 634 km mesafe bulunmaktadır. İzmir şehir merkezine uğramadan Yeni Foça’ya kolaylıkla gidebilmeniz mümkündür.  

Uçak İle Seyahat

Seyahatinde uçağı tercih edecek kişiler İzmir’de Adnan Menderes Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra Yeni Foça’ya Havalimanından kalkan otobüs minibüs, tren ve taksileri tercih edebilirsiniz. Otobüs, minibüs ve tren ile seyahat ederken bazı aktarmaları yapmanız gerekmektedir. Tren ile Adnan Menderes Havalimanı’ndan Hatundere istasyonuna gidip oradan Yeni Foça’ya giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Başka bir seçenek ise Adnan Menderes Havalimanı’ndan otobüs ile İzmir otogarına gidip oradan Yeni Foça dolmuşları ile seyahatinizi yapabilirsiniz.

 

Öte yandan, taksi ile de seyahat diğer alternatiflere göre biraz pahalı olsa da bu rahat ve kolay bir ulaşım sağlayacaktır. 

 

İzmir Otogarından

Bulunduğu ilden Yeni Foça’ya otobüs ile gelecek okurlarımız ise İzmir otogarından Yeni Foça’ya giden dolmuşları kullanarak Yeni Foça’ya ulaşabilirler. 101 ve 102 peronlarından hareket eden Yeni Foça dolmuş saatleri 6 ile 22 arasında hizmet vermektedir.

 

Vapur İle Seyahat

İzmir şehir merkezinden Yeni Foça’ya gün içerisinde sıklıkla kalkan vapurlar ile seyahatinizi yapabilirsiniz. Deniz seyahatinden keyif alan biriyseniz bu ulaşım yolunu kullanmanızı sizlere öneririz.

 

İzmir Şehir Merkezinden Seyahat

İzmir şehir merkezinden toplu taşıma ile Yeni Foça’ya seyahat, vapurla, banliyo treni, dolmuşla ve otobüsle sağlanmaktadır. Banliyo treni ile İzmir şehir merkezinden Yeni Foça’ya Hatundere istasyonundan inip oradan geçen Yeni Foça dolmuşları ile seyahat edebilirsiniz. Gün içerisinde sıklıkla kullanabileceğiniz ulaşım araçları olmasından dolayı kolaylıkla İzmir’e gidip gezdikten sonra Yeni Foça’ya geri dönebilirsiniz.

 

Plajlar

Temiz ve berrak Ege denizinde yüzmek ve güneşlenmek için Yeni Foça Plajını tercih edebilirsiniz. Yeni Foça plajı eşsiz Ege denizine bağlı uzun bir kumsala sahiptir. Yeni Foça plajında hizmet veren kafeler ve restoranlara gidip sevdiklerinizle soğuk bir şeyler içip keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz.

 

Yeni Foça plajına girişler ücretsizdir. Yeni Foça Plajında şemsiye ve şezlong kiralama imkanı da bulunmaktadır. Yanınızda şemsiyeniz ve şezlongunuz varsa hiçbir ücret ödemeden plajın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yeni Foça Konaklama İmkanları

Yeni̇ Foça'da tatil yapmak isteyenlerin konaklama için tercih edebileceği çeşitli tipte tesisler vardır.

Yeni Foça Bölgesine Yakın Konumlar

Yeni Foça bölgesine bağlı veya Yeni Foça bölgesine gidenlerin sıklıkla tercih ettiği tatil bölgeleri.

Yeni̇ Foça'ya Gidenler Yorumluyor

Yeni̇ Foça'da yer alan tesislere gidenlerin yaptıkları son yorumlar.

9.9
İzmir / Foça / Yeni Foça
"Denizin Ortasında Mükemmel Bir Tatil"
Gerçekten çok sıcak ve eğlenceli bir tatildi bizim için. Kahvaltı gayet lezzetli ve çeşidi boldu. ilgili çalışan arkadaşlar. tam bir bütün halindeydi. Otelin deniz manzarası harika. Alakart hizmeti de muhteşem. Bütün isteklerimize cevap vermeye çabalamaya çalışan arkadaşlara tekrar teşekkür ederim. umarım tekrar bu fırsatı bulurum.
+ devamını gör
8
İzmir / Foça / Yeni Foça
"Safran Palas Otel"
hayırlı olsun....safranbolu huzurunu ve tadlarını foça'da yaşatmanız dileklerimle...
+ devamını gör
9.9
İzmir / Foça / Yeni Foça
"Çolakoğlu Butik Otel"
Foca'da harika bir tesis ailecek gelip muthis manzarasi ile los bir ortamda cok eglenceli zamanlar gecirdik. Colakoglu butik otele tesekkur ederiz samimiyet ve hizmet icin.
+ devamını gör