Balnet

Eski Foça

Foça demek aslında Eski Foça demek. Biri size "Foçaya gidiyorum" diyorsa mutlaka Eski Foça'ya gidiyordur. Foça yol tarifi istediğinizde doğruca Eski Foçaya götürecektir. 

Sadece İzmir'in değil, ülkemizin en karakteristik tatil beldelerinden biri olan Eski Foça'da devasa tatil kompleksleri, aquapark'lar, her şey dahil tatiller yok. Tarihi Rum evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, kediler, martılar, tekneler, sakinlik ve huzur var. 

Eski Foça Oteller 

Eski Foça Limanı denizi otantik mimarisi ile tam bir tatil beldesi. 50'ye yakın otel ve pansiyon güzellikleri keşfetmeye gelenlere konaklama hizmeti veriyor. Otantik foça mimarisi ile butik oteller 5-10 odalardan oluşuyor. Çoğunluğu denize sıfır. Otellerin bir çoğu küçük ve butik oteller. Eski foça da herşey dahil otel yok. Bir çok otel yarım pansiyon ve oda kahvaltı olarak hizmet veriyor.
Eski Foça Otel fiyatları
 

Eski Foça Pansiyon

Bir çok eski Rum Evi'nin dekorasyonu ile oluşan küçük pansiyonlar ile dolu Eski Foça. deniz kenarında inci gibi dizilmiş teknelere komşu bu küçük pansiyonlar bölgeye gelenleri misafir eder. 
Eski Foça'da denize sıfır bir çok pansiyon. Bir çoğunun önünde tekneler bağlıdır. 
Eski Foça Pansiyon fiyatları

Gezilecek Yerler

Buram buram tarih kokan Foça'da gezmek ve dolaşmak için 2 gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır. Gezi planınızı kalacağınız otel yada pansiyona göre yapmalısınız. 
 

Siren Kayalıkları'nın olduğu Orak Adası, İncir Adası, Fener Adası gibi Foça adalarını gezdiren Foça tekne turlarına da dilerseniz limandan katılabilir veya limanın güneyinde yer alan Beş Kapılar Kalesi'ni görebilirsiniz. 
BUNLAR YAPMADAN DÖNMEYİN

  • Öncelikle taş döşeme eski Foça sokaklarında dolaşın. Kaybolma ihtimaliniz yok. her sokak mutlaka denize çıkıyor. 
  • Kaleye gidin. Beşkapı kalesini ziyaret edin ve surlarda gezinin
  • Kozbeyli köyü tarihi taşevleri görün. Zeytin ve Şarap bölgenin fovarisi
  • Limana inin ve denize sıfır cafelerden birini oturup kahve için. 

 

Foça Limanı olarak bilinen alan Eski Foça'nın kalbi sayılıyor. Foça kordonda yer alan liman, otel, restoran, kafe ve barlarla çevrili. Tarihi sit alanı olan liman bölgesi, aynı zamanda Foça tekne turlarının hareket ettiği nokta. 

 

Eski Foça Sahil Genel Görünüm

Eski Foça denmesinin sebebi ise tahmin edilebileceği üzere burada antik çağlardan beri süregelen yaşamın oluşturduğu tarihi doku ve bu tarihi dokuyu bozmamak adına Foça'nın sit alanı ilan edilmesi sonucunda yapılaşmanın daha kuzeyde yer alan Yeni Foça'da yaygınlaşmasından kaynaklanıyor. 

Ege tarihi, kültürü ve lezzetleriyle iç içe bir tatil geçirmek isteyenlere hitap eden Eski Foça'nın dar taş sokaklarında gezebilir, eski Rum evlerini inzeleyebilir, kordonda yer alan restoran, kafe ve barlarda Ege balıklarının, deniz mahsullerinin, Foça şarabının ve sakızlı dondurmanın tadına bakabilirsiniz. 

Eski Foça Konaklama İmkanları

Eski̇ Foça'da tatil yapmak isteyenlerin konaklama için tercih edebileceği çeşitli tipte tesisler vardır.

Eski Foça Bölgesine Yakın Konumlar

Eski Foça bölgesine bağlı veya Eski Foça bölgesine gidenlerin sıklıkla tercih ettiği tatil bölgeleri.

Eski̇ Foça'ya Gidenler Yorumluyor

Eski̇ Foça'da yer alan tesislere gidenlerin yaptıkları son yorumlar.

9.9
İzmir / Foça / Eski Foça
"Derin Pansiyon"
Güler yüz, samimiyet, konfor hepsi bir arada güzel bir tatildi teşekkür ederiz ❤; Gelmek isteyen yer arayan hem güvenli hem temiz hem de uygun fiyatta kalabileceğim en mükemmel bir yerdi. Gönül rahatlığı ile kalabilirsiniz....
+ devamını gör
9.6
İzmir / Foça / Eski Foça
"Bizim Ev Pansiyon"
Temizlik Güleryüz mekanın güzelliği pansiyon olmasına rağmen yıldızlı otel kalitesinde.  odalar biz beğendik sizlerde gidin sizlerde beğeneceksiniz. Burhaniye Ören zaten başka güzel .
+ devamını gör
6.4
İzmir / Foça / Eski Foça
"Bizim Ev Pansiyon"
Fiyatına göre odamız temizdi.Odanın alanı küçük ama her türlü ihtiyacınıza yer ayrılmış.Tek eleştirim kahvaltı çok kötü değildi ama çocuk için ekstra kahvaltı parası istediler.Sadece domates salatalık vardı, biraz daha servis olabilirdi.En azından patates kızartması.Kahvaltısına aldanmayın yani 😌;
+ devamını gör
9.9
İzmir / Foça / Eski Foça
"Fesleğen Otel"
Foça`nın en nadide bölgesinde yer alan Fesleğen Otel ve Restaurant bir aile işletmesi. İşletmecilerin güler yüzlü ve sıcak kanlılığı kendinizi evinizde gibi hissettiriyor. Otel odaları temiz ve hijyenik. Restaurant da hazırlanan kebaplar ve mezeler çok lezzetli, eşim ve ben çok beğendik. Tavsiye ederiz.
+ devamını gör