Balnet

Erdek Tatlısu

Kapıdağ Yarımadası'nda bulunan Erdek  Tatlısu Köyü, Antik Kyzikos'un hemen yanında; Arganot gemicilerinin altın postun peşinde oldukları zamanlarda  belki de kumsalında ateş yakmış olabilecekleri kadar eski bir coğrafyanın eşi benzeri olmayan yerleşim yerlerinden biri.

Tarihi zamanlar boyunca Kyzikosluların,  Ermenilerin, Rumların ve Osmanlı'ların yaşadığı köy, zengin bir tarihi geçmişe sahip. 

Köy, adını meydanında ve birkaç noktasında bulunan ve Kapıdağ içlerinden gelen serin ve taze kaynak suyundan alıyor. Bu su, bölge yerleşim yerlerinden gelenlerin de ilgi gösterdikleri bir su.

Tatlısu Plaj ve Deniz 

Köyün bugünkü yerleşim bölgesi anlatılanlara ve bölgede bulunan kaynaklara göre 1720 senelerinde Orta Ermenistan'dan gelen 60 kişilik bir grup tarafından bugün bulunduğu bölge üzerinde kurulmuştur.

O dönemde tüm Kapıdağ Yarımadası, Rumların ikamet ettiği köylerden oluşurken sadece Hamamali ve Tatlısu Türk köyü olarak kurulmuş. 1922 senesinde yapılan Trakya'daki Türkler ile Turkiye'deki Rumların yer değiştirmesini öngören anlaşma gereğince bugün orda bulunan halkı göçmen olarak buraya yerleşmiş. Bu sebeple köyün adı eski yaşlılar arasında geçtiğimiz senelere kadar Ermeni Köyü diye de anılıyordu. Köyde o günlerden bu güne kadar kalan eski yapılar maalesef yıkılmış ve yok olmaya yüz tutmuş durumda.

Köyün gelenekleri ve yemekleri hakkında yeterli bilgi bulunmuyor. Yaz ayları geldiğinde sayfiye yeri olması sebebiyle oluşan kalabalık nüfus, esnafı hareketlendiriyor. Bu zamanlarda bölgedeki çay bahçeleri de hareket kazanıyor.

Köyde bulunan dalgakıranın çevirdiği iskeleyi, iskelede bağlı bulunan balıkçı kayıklarını, çocukların deniz eğlencesini ve Bandırma'yı uzaktan bakan gözlerle serin çınar ağaçlarının ferahlatıcı gölgesinde izleyebilir, taze çayınızı yudumlayarak huzur dolu dakikalar geçirebilirsiniz.

Tatlısu Deniz Genel Görünüm

Köyde ayrıca bir adet restoran da bulunuyor. Çay bahçelerinin giriş kısmında köy sütü ve mevsimine göre değişik meyvelerden üretilen dondurmalar da mutlaka tadılması gereken lezzetlerden. Sabahın ilk saatlerinde iskeleye gelirseniz eğer balıkçılardan mevsim balıklarını satın alıp, taze taze balık yeme imkanına da sahipsiniz. Köyün çevresinde bulunan küçük koylarda da yazlık evler var ve buralarda konaklayan misafirlere hizmet için küçük bakkal dükkanları ve vakit geçirilecek kafe ve çay bahçeleri bulabilmeniz mümkün.

Tatlısu'ya ulaşabilmek için Bandırma üzerinden seyahat edebilirsiniz. Kış döneminde Karşıyaka Belediyesi'nin saat başları kalkan otobüs seferleriyle köye ulaşabiliyorsunuz. Yaz döneminde artan talep üzerine ulaşım önemli ölçüde kolaylaşmakta. İstanbul'dan her gün Bandırma’ya hızlı feribot seferleri düzenleniyor.

Bandırma'dan hususi araç ya da minibüslerle Erdek istikametini takip ederek Bagfaş Fabrikası’nı geçmenizin ardından yolun sağa doğru ayrım gösterdiği kavşaktan 5 km. sonra (Aşağıyapıcı Köyü’nün içinden geçerek) Tatlısu'ya ulaşabilmeniz mümkün. Antik dönemlerden kalma Kyzikos, yolun bu kısmında kurulmuştur. Erdek ve bölgesindeki bu köylerde yapacağınız gezilerde her an karşınızda bu dönemlerden kalma kalıntılar belirebilir.

Tatlısu Denizi Günbatımı

Tatlısu, şirin ve küçük kumsalı, 2 yaşlı çınarı, çay bahçeleri, köy kahveleri ve sevimli balıkçı barınağıyla sizi karşılar. Köy, birbirini takip eden küçük ve şirin koylardan oluşan bir sahil görüntüsüne sahip. Bu koylar sırasıyla Aşağıyapıcı Köyü’nden sonra başlayan Değirmenburun, Beşevler Mevkii, Büyük Bakraç, Küçük Bakraç, Kırtay Motel, Liman Kampı mevkii şeklinde. Bu koyları da geçtikten sonra köy sınırlarından çıkıp, ileride bulunan Dalyan’a gidebilirsiniz. Dalyan bölgede popüler bir konumda.

Köyün coğrafi yapısı, yarımadanın doğu tarafındaki en güzel kumsalını ve denizini içinde barındırması ve ulaşım yerlerine yakın olması nedeniyle her zaman tatil için ilgi çekici ve cezbedici fakat zaman içerisinde köylülerin arazilerini satmaları, seneler sonra boş arazilerin kalmaması, ekonomik açıdan durgunluk, tüm evlerin çoğunlukla müstakil evlerden oluşması ve turizm amaçlı olarak hiçbir yapı ve girişimin oluşturulmamış olması, doğal güzelliklerini bütün Türkiye'nin turizmine sunma imkanının köy için yitirilmesine yol açmış. Bu sebepten köy sınırları içinde sadece 1 otel ve 2 küçük motel bulunuyor.

Tatlısu Denizi

Erdek Tatlısu Konaklama İmkanları

Erdek Tatlısu'da tatil yapmak isteyenlerin konaklama için tercih edebileceği çeşitli tipte tesisler vardır.

Erdek Tatlısu Bölgesine Yakın Konumlar

Erdek Tatlısu bölgesine bağlı veya Erdek Tatlısu bölgesine gidenlerin sıklıkla tercih ettiği tatil bölgeleri.

Erdek Tatlısu'ya Gidenler Yorumluyor

Erdek Tatlısu'da yer alan tesislere gidenlerin yaptıkları son yorumlar.

8.7
Balıkesir / Erdek / Erdek Tatlısu
"Tatlısuuu"
Ailece güzel bir tatil geçirdik işletenleri samimiyeti sıcaklığı mükemmeldi.
+ devamını gör