Eski Foça

Sadece İzmir'in değil, ülkemizin en karakteristik tatil beldelerinden biri olan Eski Foça'da devasa tatil kompleksleri, aquapark'lar, her şey dahil tatiller yok. Tarihi Rum evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, kediler, martılar, tekneler, sakinlik ve huzur var. 

Foça Limanı olarak bilinen alan Eski Foça'nın kalbi sayılıyor. Foça kordonda yer alan liman, otel, restoran, kafe ve barlarla çevrili. Tarihi sit alanı olan liman bölgesi, aynı zamanda Foça tekne turlarının hareket ettiği nokta. 

Eski Foça Sahil Genel Görünüm

Eski Foça denmesinin sebebi ise tahmin edilebileceği üzere burada antik çağlardan beri süregelen yaşamın oluşturduğu tarihi doku ve bu tarihi dokuyu bozmamak adına Foça'nın sit alanı ilan edilmesi sonucunda yapılaşmanın daha kuzeyde yer alan Yeni Foça'da yaygınlaşmasından kaynaklanıyor. 

Ege tarihi, kültürü ve lezzetleriyle iç içe bir tatil geçirmek isteyenlere hitap eden Eski Foça'nın dar taş sokaklarında gezebilir, eski Rum evlerini inzeleyebilir, kordonda yer alan restoran, kafe ve barlarda Ege balıklarının, deniz mahsullerinin, Foça şarabının ve sakızlı dondurmanın tadına bakabilirsiniz. 

Eski Foça Genel Görünüm

Siren Kayalıkları'nın olduğu Orak Adası, İncir Adası, Fener Adası gibi Foça adalarını gezdiren Foça tekne turlarına da dilerseniz limandan katılabilir veya limanın güneyinde yer alan Beş Kapılar Kalesi'ni görebilirsiniz.