Balnet

Didim Akbük

Didim'e 23 km uzaklıkta Akbük, etrafı dağlarla çevrili 15km'lik sahil şeridiyle, Madalyan Körfezi Akbük koyundadır. Şehrin gürültüsünden uzak, masmavi denizi, yemyeşil ormanları, tertemiz havasıyla doğallığın buluşma noktası.

Akbük denizin, kumsalın tadını çıkarmak isteyen tatilciler için adete cennetten bir köşedir.  Astım rahatsızlığı olanlar için bol oksijenli havası, denizden gelen iyotlu esintiyle adete şifa kaynağıdır.

Altınkum’un ardından Didim’de en çok tercih edilen plaj bölgesi olan Akbük, Altınkum’a göre çok daha sakin bir tatil beldesi ve doğayla iç içe kumsallara sahip.Muğla Akbük Koyu Nerede?

Aydın'ın Didim ilçesine bağlı Akbük turkuaz rengi denizi ve yemyeşil doğal güzellikleriyle Ege'nin en benzersiz tatil noktalarından birisidir. 

Detaylı bilgi: Didim

Akbük Apart Evleri

Akbük'ün en çok tercih edilen konaklama biçimi apart evlerdir. Oldukça konforlu ve bütçe dostu bir tatil imkanı sunan Akbük Apart Evleri sayesinde geniş ailelerin ev konforunda tatil yapması mümkün olur. Ayrıca maliyetleri düşürmek isteyen kişilerin de en sık tercih ettiği konaklama tipi Akbük bölgesinde apart evler olarak öne çıkmaktadır. 

Oteller 

Akbük Didim'de apart tarzı oteller ya da yıldızlı büyük oteller mevcuttur. Bölge adı ile anılan en büyük otel Ramada Resort Akbük
Diğer Akbük Otellerini incele

Akbük Kamp

Akbük Türkiye'nin keşfedilmemiş bakir alanlarından biridir. Bölgede kampçılıkta yavaş yavaş gelişen bir konaklama seçeneğidir. 
Didim Altınkum'a yaklaşık 20 km mesefade Cennet koyu plajı kenarında ücretsiz kamp alanları mevcuttur. Ücretli bir tesis yoktur.

Akbük Koyları ve Denizi

Gökova Körfezi'nin muhteşem tatil noktalarından birisi olan Akbük Koyu, huzurlu ve doğayla iç içe bir tatil arayışı içerisinde olanların tercih etmesi gereken en uygun yerlerden birisidir. İl merkezine 48 km uzakta yer alan koy içerisinde lokanta ve çay ocakları da vardır.

Didim Akbük’e Nasıl Gidilir?

Özel araçla Didim’İn merkezinden Aydın - Didim Yolu takip edilerek yaklaşık 20 km gidildikten sonra Akbük’e ulaşılabilir. Ayrıca merkezdeki Didim Otogarı’ndan hareket eden minibüslerle yaklaşık yarım saatte Akbük’e varmak mümkün.

Didim Akbük’te Nereler Gezilir?

Çam ağaçlarıyla çevrili, ziyaret edilmesi gereken birçok ıssız koya sahip olan Akbük’te en bilinen koylar Saplı Ada çevresi ve Sahte Cennet. Yürüyerek ulaşılabilen Saplı Ada ve Akbük merkeze yaklaşık 10 km uzaklıktaki Sahte Cennet dışında Milas’a bağlı olmasına rağmen Akbük’e yakın olan Bozburun ve Kazıklı da ziyaret edilebilecek koylardan.

Akbük’te özellikle yabancı turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği, Rumlardan kalma tarihi kilise de Akbük’e gelindiğinde görülmeli.

Didim Akbük’te Neler Yapılır?

  • Sahte Cennet ve diğer kumsallarda serinleyip, güneşlenmekle beraber Saplı Ada’ya yürüyerek ulaşmak da oldukça keyifli bir aktivite.
  • 1870’lerde yapılan ve taş işçiliğinin güzel örneklerinden biri olan iki ayrı girişli tarihi kilise ziyaret edilmeli.
  • Akbük sahilindeki balık restoranlarında bölgenin balık çeşitleri deniz manzarası eşliğinde tadılmalı.

Didim Akbük’te Nerede Denize Girilir?

Altınkum’a oranla çok daha sessiz ve sakin bir bölge olan Akbük’te çevresi yazlıklar ve Akbük otelleriyle çevrili Sahte Cennet, Saplı Ada çevresi, Bozburun ve Kazıklı denize girmek için uygun alanlar. Akbük koylarının tipik özelliği, çam ağaçlarıyla çevrelenmiş olan kumsalları. Böylece Akbük, ziyaretçilerine dokunulmamış bir doğanın içinde denize girme şansı veriyor.

Didim Akbük’e Ne Zaman Gidilir?

Düşük nem oranı ve bol oksijenli havasıyla sağlık turizmi açısından da tercih edilen Akbük’te, yıl boyu sıcaklık artsa da bunaltıcı bir hal almıyor. Haziran - Ağustos arası yazlıkçıların, yerli ve yabancı turistlerin gelmesiyle 4 bin olan nüfusu 10 katına kadar çıkabilse de Akbük’te her zaman sakin noktalar bulabilmek mümkün.

Didim Akbük’te Ne Yenir Ne İçilir?

Bölge halkının turizmle birlikte önemli geçim kaynaklarından biri olan balıkçılık sayesinde Akbük’te pek çok balık çeşidini tadabilirsiniz. Sahilinde balık restoranları olan beldede, sarıyanak kefal olarak bilinen beldeye özgü balık çeşidinden yiyebilirsiniz.

Didim'de gezilebilecek olan diğer alanlarla ilgili detaylı bilgi için Didim'de Nereler Gezilir başlığını inceleyebilirsiniz.

Didim Akbük Konaklama İmkanları

Di̇di̇m Akbük'te tatil yapmak isteyenlerin konaklama için tercih edebileceği çeşitli tipte tesisler vardır.

Didim Akbük Bölgesine Yakın Konumlar

Didim Akbük bölgesine bağlı veya Didim Akbük bölgesine gidenlerin sıklıkla tercih ettiği tatil bölgeleri.