Didim Akbük

Altınkum’un ardından Didim’de en çok tercih edilen plaj bölgesi olan Akbük, Altınkum’a göre çok daha sakin bir tatil beldesi ve doğayla iç içe kumsallara sahip.

Akbük koyları Altınkum'a oranla her zaman daha sakin 

Didim Akbük’e Nasıl Gidilir?

Özel araçla Didim’İn merkezinden Aydın - Didim Yolu takip edilerek yaklaşık 20 km gidildikten sonra Akbük’e ulaşılabilir. Ayrıca merkezdeki Didim Otogarı’ndan hareket eden minibüslerle yaklaşık yarım saatte Akbük’e varmak mümkün.

Aydın - Didim Yolunu takip ederek yaklaşık 20 km gittikten sonra Akbük'e ulaşabilirsiniz

Didim Akbük’te Nereler Gezilir?

Çam ağaçlarıyla çevrili, ziyaret edilmesi gereken birçok ıssız koya sahip olan Akbük’te en bilinen koylar Saplı Ada çevresi ve Sahte Cennet. Yürüyerek ulaşılabilen Saplı Ada ve Akbük merkeze yaklaşık 10 km uzaklıktaki Sahte Cennet dışında Milas’a bağlı olmasına rağmen Akbük’e yakın olan Bozburun ve Kazıklı da ziyaret edilebilecek koylardan.

Saplı Ada

Akbük’te özellikle yabancı turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği, Rumlardan kalma tarihi kilise de Akbük’e gelindiğinde görülmeli.

Didim Akbük’te Neler Yapılır?

- Sahte Cennet ve diğer kumsallarda serinleyip, güneşlenmekle beraber Saplı Ada’ya yürüyerek ulaşmak da oldukça keyifli bir aktivite.

- 1870’lerde yapılan ve taş işçiliğinin güzel örneklerinden biri olan iki ayrı girişli tarihi kilise ziyaret edilmeli.

- Akbük sahilindeki balık restoranlarında bölgenin balık çeşitleri deniz manzarası eşliğinde tadılmalı.

Sahilde bulunan restoranlarda deniz manzarası eşliğinde balık ve deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz

Didim Akbük’te Nerede Denize Girilir?

Altınkum’a oranla çok daha sessiz ve sakin bir bölge olan Akbük’te çevresi yazlıklar ve Akbük otelleriyle çevrili Sahte Cennet, Saplı Ada çevresi, Bozburun ve Kazıklı denize girmek için uygun alanlar. Akbük koylarının tipik özelliği, çam ağaçlarıyla çevrelenmiş olan kumsalları. Böylece Akbük, ziyaretçilerine dokunulmamış bir doğanın içinde denize girme şansı veriyor.

Bozburun

Didim Akbük’e Ne Zaman Gidilir?

Düşük nem oranı ve bol oksijenli havasıyla sağlık turizmi açısından da tercih edilen Akbük’te, yıl boyu sıcaklık artsa da bunaltıcı bir hal almıyor. Haziran - Ağustos arası yazlıkçıların, yerli ve yabancı turistlerin gelmesiyle 4 bin olan nüfusu 10 katına kadar çıkabilse de Akbük’te her zaman sakin noktalar bulabilmek mümkün.

Akbük tüm yaz sezonu boyunca yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor

Didim Akbük’te Ne Yenir Ne İçilir?

Bölge halkının turizmle birlikte önemli geçim kaynaklarından biri olan balıkçılık sayesinde Akbük’te pek çok balık çeşidini tadabilirsiniz. Sahilinde balık restoranları olan beldede, sarıyanak kefal olarak bilinen beldeye özgü balık çeşidinden yiyebilirsiniz.

Akbük'te birçok balık çeşidinin ve deniz ürününün tadına bakabilirsiniz

Didim'de gezilebilecek olan diğer alanlarla ilgili detaylı bilgi için Didim'de Nereler Gezilir başlığını inceleyebilirsiniz.