Didim Altınkum

Didim'de çoğu zaman turistlerin ilk uğrak noktası olan Altınkum, Ege'nin ince kumlu ve berrak denizli kusursuz bir parçası. Mavi bayrak ödülüne sahip olan plaj, Didim’in en canlı bölgesi ve Didim’de başta İngilizler olmak üzere yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği alan.

Ege'nin ince kumu ve berrak denizi ile ünlü Altınkum plajı

Yaklaşık 2 km uzunluğa ve 50 metre genişliğe sahip olan Altınkum, ismini ince ve altın rengi kumlarından alıyor. Kumsalı kadar deniziyle de dikkat çeken plaj, safir tonlarında berrak ve derin olmayan, sakin bir denize sahip.

Didim Altınkum’a Nasıl Gidilir?

Didim’in merkezine ve merkezde yer alan otogarına yaklaşık 2,5 km uzaklıkta olan Altınkum’a, sürekli olarak işleyen minibüslerle, otobüs firmalarının servisleriyle, taksilerle veya özel aracınızla kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Dipnot: Didim merkez ve Altınkum arası oldukça kısa bir mesafe ve bu iki bölgeyi kentin en hareketli bulvarı olan Atatürk Bulvarı birbirine bağlıyor. Bu yüzden hiçbir şekilde ulaşım sıkıntısı söz konusu değil.

Didim Altınkum plajı Didim merkeze yakın mesafede ve ulaşım oldukça kolay

Didim Altınkum’da Nereler Gezilir?

Altınkum’da ilk dikkatinizi çekecek olan yer kuşkusuz hilal şeklinde kıvrılan ince kumlu plaj olacaktır. Bu plaja paralel şekilde uzanan, palmiye ağaçlarıyla, kafe ve barlarla çevrili bir sahil yolu da bulunuyor.

Sahil yolunda bulunan Poseidon Heykeli

Sahil yolunda ilerlerken karşınıza çıkacak olan Poseidon heykeli üzerinde yazan hikayesiyle birlikte incelenmesi gereken noktalardan. Hemen çaprazında hatıra fotoğrafı çektirebileceğiniz renkli bir Didim yazısı mevcut.

Hatıra fotoğrafı çektirebileceğiniz Altınkum plajında bulunan renkli Didim yazısı

Sahil yolundaki kafe, bar, restoran seçenekleri kadar ilginizi çeken diğer bir nokta takı, aksesuar ve hediyelik eşya satan dükkanlar olacaktır. Didim’de, sahil kısmı bu konuda oldukça zengin alternatiflere sahip. Didyma Shopping Center da bu alternatiflerden biri.

Sahil yolunda bulunan bir çok dükkandan Didim'e özgü takı, aksesuar ve hediyelik eşya alabilirsiniz

Altınkum plajının başlangıç kısmı Çamlık mevkisi, son kısmı ise Göçler mevkisi olarak adlandırılıyor. Her iki alanda da her şey dahil sistemiyle çalışan Didim otelleri ve Didim apart oteller mevcut. Çamlık bölgesinde Didim tekne turlarının hareket ettiği Barış Parkı, Altınkum plajını tepeden gören Barış Parkı 2, lunapark, D Marin ve bölgeye ismini veren büyük bir çamlık alanı bulunuyor. Göçler mevkisi ise beach clublara, özel iskelesi bulunan tesislere ve hediyelik eşya satan dükkanlara sahip.

Didim'in yat limanı D-Marin

Didim Altınkum'da Nerede Denize Girilir?

Altınkum plajında denize girebileceğiniz gibi çevresinde serinlemek için uygun olan farklı alternatifler de bulunuyor. Altınkum plajı ve D Marin yat limanı arasında yer alan 1. Koy, 2. Koy ve 3. Koy, Altınkum'a en yakın ve kolay ulaşılabilen plaj seçenekleri. Bu koylar genellikle oldukça sakin. 1. Koy ve 2. Koy dar ve kayalık ancak 3. Koy daha geniş ve kum bir zemine sahip. Altınkum plajının sonunda yer alan Cennet Köy plajı ise tercih edilebilecek diğer bir seçenek. 

Altınkum plajı başta olmak üzere 1. 2. ve 3. koyda ve Altınkum plajının sonunda yer alan Cennet Köy plajında denize girebilirsiniz

Didim Altınkum’da Neler Yapılır?

  • Ödüllü Altınkum plajında serinleyip, güneşlenmek şüphesiz ilk yapmanız gerekenlerden. Altınkum plajının tamamı halk plajı ve ücretsiz. Kumsalda şezlong, şemsiye ve WC hizmetleri bulunuyor.

  • Altınkum sahil yolunda özellikle akşamları yürümek oldukça keyifli. Sahil yolu üzerinde tercih edebileceğiniz birçok kafe, bar, restoran seçeneği mevcut. Ayrıca Didim’in yine sahil kısmında yer alan ünlü eğlence merkezlerinde, beach club ve diskolarında da eğlenebilirsiniz.

  • Tekne turlarının hareket ettiği Barış Parkı’ndaki kafede deniz manzarasına karşı içeceğinizi yudumlayabilir, hemen yanında yer alan Barış Parkı 2’den sahili kuş bakışı görebilirsiniz.

  • Tekne turlarına katılabilir, Didim koylarını ziyaret ederek Ege Denizi'nin tadını çıkarabilirsiniz.

  • Sezon boyunca hizmet veren lunaparkta eğlenceli anlar geçirebileceğiniz gibi lunaparkın karşısındaki yürüyüş ve koşu için tercih edilen Çamlık’ı ziyaret edebilirsiniz.

  • Başta Didyma Shopping Center olmak üzere sahildeki dükkanlardan Didim’e özgü hediyelik eşyalar, tekstil ürünleri, takı ve aksesuarlar satın alabilirsiniz.  

  • Altınkum deniz kenarından yaklaşık 2 km sağa doğru gidilerek ulaşılabilen D Marin'de yat limanı manzarası eşliğinde kahve içmek ve alış veriş yapmak oldukça keyif verici.

Barış Parkı'ndan kalkan tekneler ile turlara katılabilir koyları ziyaret edip, denize girebilirsiniz

Didim Altınkum’a Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklimine sahip olan Didim Altınkum’un en ayırt edici özelliği diğer sahil beldelerine oranla daha düşük bir nem oranına sahip olması. Böylece hava sıcaklığı yaz aylarında oldukça yüksek değerlere ulaşsa da bunaltıcı bir hava olmuyor.

Didim Altınkum, Mayıs ayının ortalarından, Ekim ayının ortalarına kadar sıcaklığın yüksek olduğu bir bölge. Bu zaman diliminde denize girilebiliyor. Haziran ve Ağustos arası hem yerli hem yabancı turist açısından yıl içindeki en kalabalık dönemini yaşayan belde, Mayıs ve Ekim aylarında çok daha sakin bir ortam ve uygun fiyatlar sunuyor.

Altınkum plajı Haziran ve Ağustos ayları arasında en kalabalık dönemini yaşıyor 

Didim Altınkum’da Ne Yenir Ne İçilir?

Yerli ve yabancı fastfood seçeneklerinin yoğun olarak bulunduğu Altınkum’da balık restoranlarıyla birlikte Çin restoranları da mevcut. Ayrıca yol kenarlarında Didim bölgesinin ünlü incirini ve karadut şerbetini satan seyyar satıcılar da görmek mümkün.

Yol kenarlarında bulunan seyyar satıcılardan yerel lezzetleri satın alabilmek mümkün

Didim'de gezilebilecek olan diğer alanlarla ilgili detaylı bilgi için Didim'de Nereler Gezilir başlığını inceleyebilirsiniz.