Balnet

Adını Osmanlı’nın yaptırdığı son kaleden alan Babakale Asya Kıtasının son uç noktası olarak biliniyor. Hatta Babakale’ye gittiğinizde size bunu belgeleyen bir sertifika bile veriliyor. Aynı zamanda Türkiye anakarasının da en uç noktası Çanakkale Ayvacık Babakale köyü tenha ortamıyla sakinlik arayanlar için bölgenin tercih edilen tatil mekanlarından birisi.

Merak edenler için ayrıca belirtelim; kalenin adını burada vefat eden Bektaşi Sultan Baba’dan almış. Önceleri Bababurnu olarak alınan bölge kalenin var olmasıyla Babakale olarak anılmaya başlanmış.

Assos civarında görülecek ve yapılacak şeyler

Babakale ve Assos civarında gezebileceğiniz tüm yerler hakkında bilgi almak için aşağıdaki linkimizi kullanabilirsiniz.
Assos gezilecek yerler için tıklayınız.

Babakale’de ne yenir?

Babakale lokantaları ve restaurantları ile tatilinize yeni lezzetler katıyor.
Babakale Restaurantlar için tıklayınız.

Babakale Nerede?

Babakale Çanakkale’nin güneyinde ve Türkiye’nin en batı uç noktasında bulunmaktadır. Assos’a 30 Km, Ayvacık merkezine 44 Km mesafede bulunan Babakale’ye İstanbul’dan gelirken Çanakkale üzerinden, Bursa’dan da ve Edremit üzerinden gelinebilir. 

Babakale’ye ne zaman gelinir? En iyi dönem ne zaman?

Sadece gezme amacıyla gelecekseniz yılın her dönemi uygun denilebilir. Ancak Ayvacık Babakale’ye tatil amaçlı gelecekseniz en iyi zaman Haziran ortalarından Ağustos ortalarına kadar olan süre. Diğer zamanlar da deniz yüzülebilecek sıcaklıkta olmuyor. Denizle işim olmaz tarih ve doğa bana yeter derseniz Babakale gezilecek yerler, tarihi ve doğal dokusuyla size her mevsim tatil yaptırabilecek niteliktedir.

Babakale’de Tatilinde Kalınacak Yerler

Assos Babakale sakinlik arayanlar için ideal bir tatil mekanı. Genellikle günübirlik ve kısa süreli tatil geçirenler geldiğinden işletmeler de bu yönde hizmet verecek türden yapılanmış. Babakale otelleri fiyatları konusunda Assos’a göre daha uygun.

Babakale Deniz Manzaralı Oteller

Babakalenin konumu itibari ile neredeyse tüm oteller denizi görmektedir diyebiliriz. Ancak bu konuda hassas iseniz rezervasyon sırasında bu talebinizi belirtmeniz yerinde olur.

Babakale Kamp Yerleri

Babakale Gülpınar arasında bulunan kamp alanlarında denize sıfır konaklama imkanı bulabilirsiniz. Ekonomik ve doğayla içiçe tatil arayışında olanlar için tavsiye edilebilir bir bölgedir.

Babakale Pansiyonları

Babakale merkezinde az sayıda pansiyon bulunmaktadır. Pansiyonda kalmak üzere bir tatil planınız varsa mutlaka bölgeye gitmeden önce mutlaka bilgi alarak rezervasyon yapın. Pansiyonların azlığı ve bölgede diğer pansiyon fiyatlarının daha yüksek oluşu nedeniyle özellikle yaz sezonunda boş yer bulmanız zor olabilir.

Babakale Kiralık Yazlıklar

Sadece kendinizin bulunmak isteyeceği bir konaklama tercihiniz varsa yazlık kiralamak mantıklı olabilir. Babakale’de apart daire şeklinde yazlıklar bulmanız mümkün. Kiralama süresinin uzunluğuna göre fiyatları değişen kiralık yazlıklar kısa konaklama için maliyetli gelebilir.

Babakale’de Nerede Denize Girilir?

Babakale merkezinde kumsal bir plaj bulunmuyor. Ancak bu yüzülmez anlamına gelmiyor. Köyün liman tarafında taşlık ve genelde halkın tercih ettiği tertemiz denize sahip yüzülebilecek bir alan bulunuyor. Sadece meraklısına bir bölge olduğu için her zaman tenha olan bir mekan. Bu bölgede alışveriş yapabileceğiniz işletmeler yok, bu nedenle tam gün geçirmeyi planladıysanız hazırlıklı gelmelisiniz.

Akliman

Akliman Babakale’ye 6 Km. mesafede bulunan genellikle buraya gelenlerin tercih ettiği bir plaj. Kumsalı güzel, sitelere ait şezlonglardan yararlanabileceğiniz veya plaj civarındaki işletmelerden kiralayacağınız şezlonglar ile plaj keyfi yaşayabileceğiniz bir plaj. Denizi temiz, hemen derinleşmeyen bir denize sahip olduğundan çocuklarınızı güvenle oynatabilirsiniz ve gözönünde yüzmelerini sağlayabilirsiniz. Plaj civarın yiyecek içecek temin edebileceğiniz işletmeler bulunmakta.

Sokakağzı

Koyunevi köyünün sahil bölümüne Sokakağzı denilmekte. Adını buraya dökülen sokak deresinden almış. Assos ile arası yaklaşık 16 km olan Koyunevi köyü içerisinden geçerek ulaşıyorsunuz. Plajı kalın kumluk yapıda, denizi temiz, dalgalı olmadığı müddetçe berrak bir denize sahip. Ani derinleşmeyen deniz sığ olarak başlayıp yavaş yavaş derinleşiyor. Hafta sonları kalabalık olabilir ancak normal zamanlarda tenha bir ortamı var. Plaj civarında konaklanacak oteller mevcut. Yine plaj işletmeleri yemek ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabilmenize olanak tanıyor.