Balnet
Puan
Konsept
Değerlendirme
Olanak
Tip

Ayvalık Sarımsaklı Engelli Dostu Oteller

Yükleniyor..
Ayvalık Sarımsaklı'da kriterlerinize uyan 11 tesis bulundu.

Ayvalık Sarımsaklı Engelli Dostu Oteller Hakkında

Her ülkenin kendine özgü süsleri vardır. Bazı ülkeler de bir göl, bazı ülkeler de bir milli park, bazı ülkeler de gösterişli bir dağ veya bir vadiye sahip ülkeye göre küçük coğrafyalar o ülkenin süsüdür. Ayvalık da gerek iklimi ile gerek tarihi ile ve gerekse muhteşem güzellikleriyle ülkemizin inci gerdan süsüdür. Sarımsaklı da Ayvalık’ın inci gerdan süsüdür desek abartmış olmayız. Ayvalık Sarımsaklı sadece güzel bir coğrafya demek değildir. Temsil ettiği tarihi ve çok kültürlülüğün bıraktığı tarihi mirasıyla da kendini kabul ettirmiş bir tatil beldemizdir. Ayvalık tarihte, Anadolu da hâkim olan Pers İmparatorluğunun baskısı altında iken Ayvalık da kendini Ege’de kurulmuş şehir devletinin kültürü ve amaçlarına daha yakın bulmuştur. Kısaca Ayvalık hangi tatil türüne ihtiyacınız varsa onu karşılayabilecek hem tarihi hem de konaklama tesisleri konusunda tüm ihtiyaçlarımıza rahatlıkla cevap verebilecek seviyededir. Sınırlarından barındırdığı Sarımsaklı ise Ayvalık’a güzellik üstüne güzellik katan küçük bir beldemizdir. Sarımsaklı ismini yörede çıkan ev yapımında kullanılan sarımsı bir taştan aldığı söylenir.

Ayvalık Sarımsaklı’da Engelsiz Tatil İmkanı

Ülkemizde turistik tesislerimiz dünya ile rekabet edecek kalitede hizmet vermektedir. Ama sadece bizim ülkemize ait olmayan bir eksiklik genel olarak tüm dünyada var olan Engelliler düşünülmeden projelendirilen tesisler Engellilerin kaliteli zaman geçirmelerine olanak sağlamıyor maalesef. Herkes gibi engellilerin de tatil yapmaya ihtiyacı var. Fakat herkesin ödediği ücreti ödediği halde herkesin faydalandığı tesisin imkanlarından istedikleri gibi yararlanamıyorlar. Bu tür teknik aksaklıklar proje aşamasında düşünülüp yapılmadığı için sonradan tadilat projeleriyle de pek kullanışlı olmuyor maalesef. Ayvalık Sarımsaklı engelli dostu oteller diğer merkezlere örnek teşkil ediyor.  Tüm turistik tesislerimizin bu tür eksiklikleri projelendirirken göz önüne almaları gerekmektedir. Ülkemizin yüzde 10 gibi yüksek bir engelli nüfusumuz var iken bu ayrıntı olarak kalmamalı ve tesislerimizin aksaklıkları giderilmelidir.

Sarımsaklı’da Engelliler İçin Oteller

Yukarıda yaptığımız tespitler ışığında Ayvalık, takdire şayan bir şekilde Engellileri düşünerek yaptığı tesislerin varlığı ile Türkiye de bu konuda da açık ara önde gidiyor. Ayvalık’ın bu örnek tesislerinden etkilenerek Sarımsaklı’da da engelli dostu otellerinin olması çok şey ifade ediyor. Genelde ülke içi turizme yönelik Avrupa standartlarında hizmet veren Ayvalık kışın bir ilçe nüfusunda iken yaz aylarında Anadolu’nun büyük illerinin nüfusundan daha fazla turist ağırlamaktadır. Sarımsaklı da her geçen gün bağlı olduğu ilçe ile birlikte başarılı tesisleşmelere imza atmaktdır. Yerli engellilerin Ayvalık tercihlerinden yanılmadığına her geçen gün şahit oluyoruz. Tarihi evleri sokakları ve tarihi birkaç mekânın taşla yapılmış yolları dışında bir engellinin tek başına rahatlıkla gezebileceği bir mekandır. Ayvalık Sarımsaklı engelliler için oteller bu anlamda önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Engellileri düşünerek yapılmış bu  tesislerde kalan engelliler ise hiçbir zorluk yaşamadan kalabilmeleri gerçekten büyük bir ihtiyacı karşılamakla kalmıyor aynı zamanda da diğer tatil yörelerindeki tesislere de güzel bir örnek teşkil ediyorlar.
Ayvalık ve Sarımsaklı başarısını göz önüne alarak artık yapılacak her tesisin, her iş yerinin, her alışveriş merkezinin, her fabrikanın engellileri düşünerek tesislerini projelendirmeleri gerekmektedir. Ayvalık Sarımsaklı engelli dostu otel özelinde, turizm merkezlerinin ilk yapılaşmaya başladığı andan itibaren engellileri de önceleyen tesisleri daha proje aşamasında iken düşünülmesi tesislerin daha kullanışlı olmaları için büyük önem taşıdığını belirtmek isteriz.